شش روش طبیعی برای رفع کپک، بجای استفاده از پاک کننده شیمیایی

چگونه میتوان به مشکل کپک داخلی در خانه با شیوه ای آگاه از سلامتی (و از نظر محیط زیستی) رسیدگی کرد؟ ما قصد داریم در این مقاله روش های طبیعی برای رفع کپک را به شما معرفی کنیم.

کپک یک مشکل رایج در ساختمان هاست، به ویژه در مناطقی که رطوبت زیاد و جریان هوا کم است. وقتی صحبت از کپک زدگی میشود، به عنوان مثال حمام ها میتوانند یک منطقه ی مشکل ساز باشند. زیرزمین ها ن.یز از قدیم یک مشکل بوده اند. به هرحال، کپک میتواند تقریبا در هر سطحی از جمله پلاستیک، کاشی و سرامیک، آجر و سیمان، تخته دیواری، پارچه و سقف رشد کند.

با توجه به اندازه منطقه درگیر و شدت مشکل، کپک اغلب میتواند توسط خودتان تمیز شود. با این حال، کسانی که اقدام به پاکسازی می کنند باید از استفاده از مواد شیمیایی سمی خودداری کنند، اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند و نکات تمیز کردن مربوط به هر جسمی که قرار است تمیز شود را دنبال کنند. البته بهتر است قبل از اینکه کپک شانسی برای بوجود آمدن پیدا کند، مانع ایجاد آن شوید. به همین دلیل است که به محض پیدا شدن آن باید به طور مناسب و سریع به کپک زدگی پرداخت.

این راهنما به شما کمک میکند تا بهتر به علت جلوگیری از پاک کننده های شیمیایی پی ببرید و ابزارهای پاک کننده کپک و برخی از پاک کننده های طبیعی که میتوانند در زدودن کپک موثر باشند را بشناسید. ما همچنین نکاتی برای تمیز کردن انواع مختلف مواد، چگونگی جلوگیری از کپک زدن و مهمتر از همه بهترین زمان برای تماس با متخصصان را شرح داده ایم .

چرا باید از پاک کننده های سمی جلوگیری شود؟

بعضی از راه حل های تمیز کردن ممکن است در از بین بردن انواع آلودگی ها بسیار موثر باشند، اما همیشه با توجه به سلامت کاربر یا بقیه اعضای خانواده ساخته نمی شوند. بسیاری از این محصولات حاوی مواد شیمیایی هستند که هنگام استنشاق و بلعیده شدن، مضر و سمی هستند. آنها همچنین میتوانند به پوست و چشم آسیب برسانند. بعضی از این مواد در تمیز کردن موقعیت های خاص جایگاه خود را دارند، اما بسیاری ترجیح میدهند که از استفاده ی آنها در مواقعی که کاملا ضروری نیستند خودداری کنند. لیست مواد شیمیایی بالقوه سمی در محلول های پاک کننده طولانی است از جمله:

چرا باید از پاک کننده های سمی جلوگیری شود

حتی چیزی به سادگی “رایحه” میتواند حاوی انبوهی از ترکیبات شیمیایی باشد که میتواند باعث ایجاد آلرژی یا مشکلات تنفسی مانند آسم شود. این مواد شیمیایی سمی نه تنها برای کاربران، خانواده ها و حیوانات مضر است، بلکه میتواند برای محیط زیست نیز ضرر داشته باشد. هنگامی که این محصولات در آب فاضلاب شستشو میشوند یا دفع میشوند، میتوانند از آبهای زیرزمینی عبور کنند و باعث ایجاد مشکلات بعدی شوند. گاهی اوقات استفاده از پاک کننده های طبیعی کپک که بدون ایجاد مشکلات بیشتر کارساز هستند، راه حل این مسئله است. پاک کننده های طبیعی بطور کلی ایمن و سازگار با محیط زیست هستند. اغلب به راحتی قابل دسترس هستند و استفاده از آنها آسان و مقرون به صرفه است. هنگام تصمیم گیری درباره محلول پاک کننده برای کپک جزئی، استفاده از پاک کننده های طبیعی را قبل از اقدامات شدیدتر در نظر بگیرید.

ابزار های کارآمد برای پاکسازی کپک

ابزار های مورد نیاز برای از بین بردن کپک به اندازه مشکل و مواد/سطوح تمیز شده بستگی دارد. برای جلوگیری از گسترش کپک از یک اتاق به اتاق دیگر، ممکن است مناطق بزرگتری نیاز به عایق شدن داشته باشند. برای این کار ورق های پلاستیکی یا پارچه های قطره ای میتوانند موثر باشند. پروژه های داخلی بزرگتر میتوانند از یک رطوبت گیر استفاده کنند. برای پروژه های کوچکتر، ابزارهای مورد نیاز بسیار ساده و سر راست هستند.

بیشتر پروژه ها به نوعی برس نیاز دارند. به عنوان مثال، برای کپک روی چوب ممکن است برای پاکسازی بهتر برس فلزی مورد نیاز باشد. در مواردی که به پاکسازی ملایم تری نیاز دارند. مثلا برای پارچه ممکن است برس نرم عملکرد بهتری داشته باشد. برای مناطق کوچک در گوشه و کنار مسواک عالی است.

ابزار های کارآمد برای پاکسازی کپک

مهم نیست که کدام پاک کننده ی کپک غیر سمی را انتخاب می کنید، همیشه داشتن یک بطری اسپری مفید است. یک بطری اسپری را انتخاب کنید که به کاربران اجازه می دهد اسپری را از یک افشانه ی ریز به یک اسپری قوی تر و هدفمند تنظیم کنند. میتوان از فنجان های اندازه گیری، قاشق ها و قیف برای مخلوط کردن و پر کردن بطری ها با تمیزکننده های طبیعی استفاده کرد. البته حوله ها، کهنه ها یا حتی حوله های کاغذی میتوانند به هرگونه تراوش کمک کنند.

به خاطر داشته باشید، در حالیکه ممکن است پاک کننده ای که استفاده می کنید سمی نباشد، اما کپکی که در حال رفع است میتواند باعث مشکلات تنفسی و سلامتی باشد. به همین دلیل، بهتر است هنگام تمیز کردن کپک موارد احتیاطی مانند پوشیدن دستکش لاستیکی، ماسک تنفسی و حتی عینک ایمنی را رعایت کنید.

اگر کپک به اعماق موادی مانند کاغذ دیواری یا کاشی ها نفوذ کرده باشد، احتمالا باید جایگزین شوند. این کار به ابزارهای بیشتری نیاز دارد. تعمیرات گسترده ای از این دست به کمک فرد متخصص نیاز دارد.

محلول های طبیعی پاک کننده ی کپک

سرکه - ماناتایل

سرکه :

یکی از موثر ترین، طبیعی ترین و غیر سمی ترین پاک کننده های کپک، سرکه بخصوص سرکه سفید مقطر است. سرکه یک محصول جانبی از محصولات الکلی رقیق است. سرکه سفید در واقع یک اسید ملایم و ثابت شده است که در رفع بیش از 80% گونه های کپک موثر است. سرکه سفید بسیار ایمن، مقرون به صرفه و قابل دسترس در هر فروشگاه مواد غذایی است. شاید تنها ویژگی منفی سرکه بوی آن است که بسیار قوی اما بی ضرر است و به سرعت از بین میرود.

در حالیکه استفاده از سرکه بسیار بی خطر است، هنگام استفاده از آن برای تمیز کردن کپک، کاربران همچنان باید از دستکش محافظ، ماسک تنفس و عینک استفاده کنند تا قرار گرفتن بدن در معرض هاگ ها به حداقل برسد.

هنگامی که سرکه رقیق و کم اثر نشده باشد، بهترین عملکرد را روی کپک دارد. سرکه سفید را به یک بطری اسپری منتقل کنید و مستقیما روی کپک اسپری کنید. منطقه را آبکشی یا شستشو نکنید. در عوض بگذارید سرکه حداقل یک ساعت بماند. این کار باعث میشود کپک سرکه را جذب کند.

اگر بعد از یک ساعت هنوز به نظر میرسد که اسکراب لازم است، میتوان محلول جوش شیرین را برای برس زدن آماده کرد. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با دو فنجان آب مخلوط کرده و در یک بطری اسپری تکان دهید. وقتی کاملا حل شد، محلول را روی کپک اسپری کرده و با برس بمالید و در صورت نیاز تکرار کنید. پس از تمیز کردن، محلول را با یک پارچه ی تمیز و مرطوب پاک کنید تا محلول زدوده شود.

سرکه میتواند با خیال راحت همراه با پاک کننده های طبیعی دیگر مانند هیدروژن پر اکسید، نمک و آبلیمو استفاده شود. با این حال محتاط باشید و هرگز سرکه را با سفیدکننده مخلوط نکنید، زیرا باعث ایجاد محلول سمی میشود.

اثر بخشی و مقرون به صرفه بودن سرکه سفید آن را به گزینه ای عالی برای استفاده در تقریبا تمام سطوح تبدیل کرده است. همچنین استفاده از آن برای جلوگیری از ایجاد کپک به مناطق مشکل ساز موثر است. ناحیه مشکل دار را هر چند روز به آرامی اسپری کنید و پاک کنید.

هنگام رفع مشکل فضای داخلی بزرگتر، یک رطوبت گیر یا فن میتواند کار ساز باشد. بوی تند سرکه در مدت زمان کوتاهی از بین میرود. هنگام استفاده از پنکه احتیاط کنید تا هاگ های کپک را به مناطق دیگر خانه پخش نکند.

لباس های کپک زده را میتوان به مدت یک شب در محلول سرکه سفید و آب خیس کرد و روز بعد شستشو داد. قبل از پوشیدن، لباس ها را با شوینده های لباسشویی بشویید. استفاده از سرکه روی پارچه های مختلف بی خطر است و تاثیری در رنگ نخواهد داشت. همه کاره، مقرون به صرفه و موثر؛ سرکه یکی از موارد ضروری در جعبه ابزار پاک کننده های طبیعی در هر خانه است.

جوش شیرین :

NaHCO3 یا بی کربنات سدیم را میتوان بصورت ناکولیت در طبیعت یافت. این ماده بیشتر به جوش شیرین معروف است و تقریبا در همه ی آشپزخانه ها یافت میشود. جوش شیرین یک محصول همه کاره است و در پخت، تمیز کردن، معطر کردن و حتی خمیر دندان استفاده میشود. همچنین میتواند به عنوان یک راه حل طبیعی برای از بین بردن کپک استفاده شود.

جوش شیرین - ماناتایل

جوش شیرین یک ترکیب قلیایی است که وقتی در معرض اسیدی مانند سرکه قرار میگیرد، دی اکسید کربن تولید میکند. این حباب ها جوش شیرین را به عنوان خمیر مایه در نان تبدیل میکند. برای بهترین عملکرد، جوش شیرین باید تازه باشد. با قرار دادن یک قطره سرکه روی مقداری جوش شیرین میتوان این را آزمایش کرد. اگر شدید حباب بزند روی کپک موثر واقع میشود. هنگام تمیز کردن کپک، جوش شیرین میتواند با سرکه یا به تنهایی موثر باشد.

سه روش اساسی برای استفاده از جوش شیرین روی کپک وجود دارد:

برای تهیه محلول اسپری جوش شیرین، دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با دو فنجان آب در یک بطری اسپری ترکیب کرده و تکان دهید تا کاملا حل شود. روی کپک اسپری کرده و با قلم مو یا برس بمالید. سپس محل را بشویید و دوباره اسپری کنید. اینبار اجازه دهید با هوا خشک شود.

برای تهیه خمیر، محلول 50/50 جوش شیرین و آب را در یک کاسه مخلوط کنید. خمیر را روی کپک قرار دهید و اجازه دهید خشک شود. روی منطقه برس بمالید تا تمیز شود. اگر منطقه نیاز به توجه بیشتری دارد، از خمیر به همراه محلول اسپری استفاده کنید.

جوش شیرین نسبت به سرکه ملایم تر است و ممکن است روی کپک های فعال تر اثر نکند. با این حال، مزیتی که دارد جذب بو است و پسماندهای آن میتواند از ایجاد دوباره ی کپک جلوگیری کند. از آنجایی که جوش شیرین ریز است، میتواند به عنوان یک اسکراب برای منطقه آسیب دیده عمل کند. جوش شیرین از تمام معیارهای یک پاک کننده غیر سمی برای کپک برخوردار است و برای انسان و حیوانات خانگی ایمن، ارزان و به راحتی قابل دسترس است. سازگار با محیط زیست و بر خلاف گزینه های دیگر، بدون بو است. در واقع از آنجا که بوی بد را جذب میکند، میتواند بوی تازگی برای محیط ایجاد کند.

جوش شیرین همچنین یک راه عالی برای از بین بردن کپک یا رطوبت در لباس است. کافی است یک دوم فنجان را در چرخه شستشوی ماشین لباسشویی و یک دوم را در چرخه ی آبکشی اضافه کنید. لباس ها نه تنها بوی تازه می گیرند، بلکه سفیدی ها سفید تر میشوند. مزیت دیگری که برای شما دارد این است که یک ماشین لباسشویی تمیز و تازه تر دارید.

هیدروژن پراکسید - ماناتایل

هیدروژن پراکسید :

هیدروژن پراکسید یکی دیگر از پاک کننده های طبیعی و غیر سمی است که بسیاری از افراد در خانه خود دارند. با ترکیب شیمیایی H2O2، کمی از آب غلیظ تر است و در خالص ترین حالت آبی کم رنگ است. اگرچه نام آن ممکن است یک پدیده مصنوعی به نظر برسد، اما در طبیعت میتوان آن را به عنوان بخشی از باران یافت (به مقدار ناچیز اما نه در حجم کم) هیدروژن پراکسید اغلب به عنوان ضدعفونی کننده، اکسید کننده و سفید کننده استفاده میشود. همچنین در از بین بردن انواع مختلف کپک موثر است.

هنگام تماس با باکتری، هیدروژن پراکسید حباب میزند و این عمل نشان میدهد که در کاهش کپک کار ساز است.

از هیدروژن پراکسید میتوان در هر دو سطح متخلخل و غیرمتخلخل استفاده کرد. هیدروژن پراکسید سه درصد میتواند مستقیما روی ماده متخلخل اسپری شود. قبل از پاک کردن با پارچه تیز و مرطوب باید به مدت 15دقیقه اجازه قرار گرفتن داشته باشد و در صورت نیاز، این پروسه باید تکرار شود. وقتی کپک رفع شد، محل را با یک پارچه یا دستمال کاغذی خشک کنید. روی مواد متخلخل، باید یک محلول 50/50 هیدروژن پراکسید و آب در یک بطری اسپری مخلوط شود و روی سطح استعمال شود. بعد از 15دقیقه میتوان آن را با آب گرم و صابون شستشو داد و سپس آبکشی و خشک کرد.

اگر اقدامات احتیاطی انجام شود، هیدروژن پراکسید میتواند یک راه حل موثر برای از بین بردن کپک و رطوبت از لباس باشد، اما هرگز نباید هیدروژن پراکسید با قدرت کامل مستقیما روی لباس های رنگی قرار بگیرد مگر اینکه در ابتدا از نظر مقاومت به رنگ آزمایش شده باشد. مطمئن ترین و آسان ترین روش استفاده از هیدروژن پراکسید، ریختن یک فنجان از آن در قسمت سفیدکننده ماشین است. با این کار اطمینان حاصل میشود که در طول شستشو فقط هنگامی که واشر پر از آب است این پاک کننده اضافه میشود.

درحالیکه هیدروژن پراکسید یک پاک کننده ی طبیعی است، باید مراقب بود تا از تماس آن به پوست و چشم جلوگیری شود. زیرا میتواند باعث قرمزی یا لکه های پوستی و تحریک یا درد در چشم شود. هنگام کار با هیدروژن پراکسید استفاده از عینک و دستکش لاستیکی توصیه میشود.

هیدروژن پراکسید جایگزین موثرتر و ایمن تری برای سفیدکننده است؛ میتواند عمیق تر به مواد متخلخل نفوذ کند و بخارات آن نسبت به سفیدکننده کمتر است. تقریبا در تمام حوزه های بهداشت و زیبایی قابل دسترس و مقرون به صرفه است.

آبلیمو :

آبلیمو یک پاک کننده طبیعی و غیر سمی برای کپک است که عطر و بویی تازه از خود به جای میگذارد. محتوای 5% اسید آن باعث میشود که در از بین بردن کپک موثر باشد. میتوان بصورت تازه آبگیری شده یا کنستانتره خریداری کرد. برای تمیز کردن کپک، باید بصورت غلیظ استفاده شود. میتوان آن را با استفاده از بطری اسپری یا اسفنج اسکراب کننده اعمال کرد.

آبلیمو - ماناتایل

برای رفع کپک با آبلمیو، ابتدا باید با آب و صابون شروع کرد تا روند تمیز کردن آغاز شود. پس از آبکشی، آبلیمو را مستقیما به کپک بزنید و بلافاصله محل را با برس یا اسفنج اسکراب کنید. مانند سایر روش ها، این پروسه نیز باید تکرار شود تا نتایج رضایت بخشی حاصل شود.

آبلیمو که به عنوان پاک کننده روزانه استفاده میشود، میتواند از ایجاد کپک در مناطق مختلف خانه بخصوص کاشی آشپزخانه، دوش و حمام جلوگیری کند. این روش محبوب است. زیرا رایحه ای طبیعی و تمیز از خود به جای میگذارد و همچنین برای از بین بردن بوی کپک و نم لباس موثر است. در یک دوره لباسشویی، یک دوم فنجان آبلیمو را به شوینده معمولی اضافه کنید. به خاطر داشته باشید که آبلیمو میتواند بعضی پارچه ها را از بین ببرد. بنابراین فقط باید برای شستن لباس های سفید یا بعد از آزمایش ثبات رنگ استفاده شود.

بسیاری از خانواده ها آبلیمو را به عنوان یک پاک کننده طبیعی کپک قلمداد میکنند. زیرا برای انسان، حیوانات خانگی و محیط زیست بی ضرر است. این ماده حتی میتواند با سایر پاک کننده های طبیعی مانند سرکه برای بهبود بو و اثر بخشی ترکیب شود.

روغن درخت چایی - ماناتایل

روغن درخت چایی :

روغن درخت Melaleuca Alternifolia یک عصاره گیاهی طبیعی است که خواص ضد میکروبی دارد و در از بین بردن انواع قارچ و کپک موثر است. به دنبال درخت چایی باشید که حاوی Terpinen-4-ol حداقل 30% و Cineole (اوکالیپتول) بیش از 10 تا 15% باشد.

میتوان با مخلوط کردن دو قاشق چای خوری روغن تی تری با دو فنجان آب یا سرکه سفید مقطر، یک محلول تمیز کننده کپک درست کرد. آماده باشید، زیرا هم روغ تی تری و هم سرکه میتوانند بوی شدیدی داشته باشند که ساعت ها ادامه یابد، اگرچه این بو مضر نیست.

پس از اندازه گیری و مخلوط کردن در بطری اسپری، مستقیما روی محل آسیب دیده اسپری کنید تا مرطوب شود. این کار باعث میشود تا مخلوط در ماده متخلخل بیشتر خیس بخورد و کپک را عمیقا تمیز کند. بعد از اینکه محلول حداقل به مدت یک ساعت قرار گرفت، محل را تمیز کنید یا در صورت نیاز اسکراب کنید.

برای از بین بردن لکه کپک در مناطق سر سخت، ممکن است به ابزار متعدد و زحمت بیشتری نیاز باشد. در برخی موارد، ممکن است برای تمیز کردن کامل لکه، به یک پاک کننده سطوح نیاز باشد.

روغن تی تری را میتوان هم روی مواد جامد و هم متخلخل استفاده کرد، اما به نظر میرسد روی سطوح جامد تاثیر بیشتری دارد اما پارچه ها ممکن است استثنا باشند. میتوان با افزودن چند قطره روغن تی تری به ماشین لباسشویی در چرخه شستشو، لباس ها را تمیز کرد. این یک روش عالی برای تمیز کردن کپک از ماشین لباسشویی و با طروات کردن لباس هایی است که مدت زمان طولانی در واشر ماشین مرطوب مانده اند.

در مورد روغن درخت، طبیعی به معنای غیر سمی نیست. در حقیقت روغن تی تری در صورت بلعیده شدن میتواند سمی باشد و باید هم در استفاده و هم در نگهداری آن دقت شود. هر بطری حاوی روغن درخت یا ترکیبی از آن که استفاده میشود، باید به وضوح برچسب گذاری و بطور ایمن ذخیره شود. با توجه به این نکته، صاحبان حیوانات خانگی یا افراد دارای فرزند باید هنگام استفاده از این ماده به عنوان محلول تمیز کننده مراقب باشند.

به دلیل بوی شدید آن، ممکن است برای مناطق وسیعی که تحت تاثیر کپک هستند، بهترین گزینه نباشد. اگر در یک منطقه کوچک مانند حمام با پنجره باز استفاده شود کاربران راحت تر هستند.

عصاره هسته گریپ فروت :

عصاره هسته گریپ فروت (GSE) سرشار از روغن های اساسی و آنتی اکسیدان است. این یک گزینه تمیز کننده مساعد با محیط زیست، مشابه روغن تی تری اما بدون رایحه قوی است. عصاره دانه گریپ فروت میکروبی است که در از بین بردن 80 نوع باکتری و مخمر موثر است و همچنین یک بوگیر است. این ماده در سطوح غیر متخلخل بسیار موثر است اما برای سطوح متخلخل نیز قابل استفاده است.

عصاره ی هسته گریپ فروت - ماناتایل

تهیه محلول عصاره هسته گریپ فروت برای تمیز کردن کپک به سادگی با مخلوط کردن ده قطره از آن در یک فنجان آب و ریختن آن در یک بطری اسپری است. محلول را روی کپک اسپری کنید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند. برای پاک کردن کپک از یک قلم مو استفاده کنید و در صورت نیاز این کار را تکرار کنید.

اگرچه میتوانید لکه ها را پاک کنید، بگذارید مایع باقی مانده روی منطقه خشک شود؛ این کار باعث ادامه تاثیر روی کپک میشود و به جلوگیری از بازگشت آن کمک می کند.

کاربران باید توجه داشته باشند که برخی از عصاره های دانه گریپ فروت که بصورت تجاری تولید میشوند، کمتر از بقیه طبیعی هستند. بسیاری از آنها فرآوری شده اند و برخی با مخلوط کردن پودر دانه و تفاله با گلیسیرین تولید میشوند و سپس با کلرید آمونیوم همراه با ویتامین C حرارت می بینند. اغلب آنزیم ها و اسید کلریک اضافه میشوند و محصول هایی بصورت GSE فروخته میشود. اگر کاربران واقعا به دنبال عصاره هسته گریپ فروتِ کاملا طبیعی هستند، باید دقت ویژه ای داشته باشند. این عصاره را اغلب میتوان در فروشگاه های مواد غذایی و مکمل های غذایی یافت که منبع مفیدی برای تایید خلوص GSE موجود در آنها است.

نکات تمیز کردن سطحی

نکات تمیز کردن سطحی

کپک و زنگ گیاهی میتواند تقریبا در هر سطح متخلخل و غیرمتخلخل تشکیل شود. برخی از مواد متخلخل با مشکلات کپک زدگی شدید مانند موکت، دیوار گچی و کاشی های سقفی ممکن است مجبور به جایگزینی شوند. نحوه تمیز کردن مناطق دیگر به نوع مواد درگیر بستگی دارد. به خاطر داشته باشید هاگ کپک میتواند از طریق هوا حرکت کند، بنابراین انتخاب عاقلانه ای است که در صورت امکان وسایل برای تمیز کردن از خانه خارج شوند.

در اینجا برخی از سطوح متداول در اطراف خانه و نکاتی در مورد چگونگی خلاص شدن آنها از کپک آورده شده است:

لوازم و مبلمان چرم :

بهترین پاک کننده طبیعی و غیر سمی برای کپک روی مواد چرمی، سرکه سفید مقطر است. تمام سطوح چرمی را با حوله یا پارچه آغشته به سرکه سفید مقطر پاک کنید و اگر ذره ای نگرانی وجود دارد، این روند باید تکرار شود. این کار را با یک تمیز کننده چرم و آب گرم تکرار کنید و پس از خشک شدن، از نرم کننده چرم برای مالیدن روی چرم استفاده کنید.

پارچه و لباس :

لباس هایی که کپک شدید دارند ممکن است قابل نجات نباشند. سایر موارد ممکن است با پاک کردن کپک قابل رویت از روی لباس در خارج از خانه و قرار دادن آن در ماشین لباسشویی تمیز شوند. پارچه ها با استفاده از انواع محصولات طبیعی از جمله سرکه، هیدروژن پراکسید، آبلیمو، روغن تی تری و سایر موارد تمیز میشوند. برای مراحل خاص، بخش های مختلف این پاک کننده های طبیعی و نحوه استفاده از آنها در پاک کردن کپک از لباس را مرور کنید.

کتاب ها :

قبل از تمیز کردن لازم است که صفحات و جلد های کتاب کاملا خشک شوند و کپک ها زدوده شوند. این کار را میتوان در آفتاب یا ظرفی حاوی ماده جذب کننده رطوبت مانند ژل سیلیکا انجام داد. تمیز کردن کتاب یک فرآیند خسته کننده است و ابتدا باید هر صفحه را با برس یا پارچه ی نرم تمیز کنید. یک تکه کاغذ مومی بین صفحه ای که قرار است تمیز شود و صفحه ی بعدی قرار دهید، با استفاده از یک پارچه مرطوب در هیدروژن پراکسید صفحه را به آرامی تمیز کنید و بگذارید با هوا خشک شود. سپس میتوانید به صفحه بعد بروید.

کاشی سرامیکی :

کاشی یکی از آسان ترین سطوح برای تمیز کردن است و بطور کلی میتوان آن را تقریبا با تمام محصولات طبیعی و یک اسکراب خوب انجام داد. بسته به میزان کپک، ممکن است روش های متعددی لازم باشد. اغلب توصیه میشود پاک کننده ها برای مدتی روی سطح باقی بمانند تا به عنوان بازدارنده ای برای عود مجدد کپک عمل کنند.

لوازم خانگی :

لوازم خانگی مانند لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال و قهوه ساز نسبت به کپک زدن حساس هستند. لباسشویی ها باید هنگامی که خالی هستند با استفاده از نصف فنجان سرکه سفید مقطر، آبلیمو یا محلول روغن تی تری بطور معمول تمیز شوند. ممکن است واشر محل تولید قارچ و کپک باشد. یخچال و همچنین قهوه ساز را میتوان با سرکه سفید مقطر یا محلول جوش شیرین تمیز کرد. ماشین ظرفشویی خالی باید با محلول سرکه یا آبلیمو و آب داغ راه اندازی شود تا کپک زدایی شود.

دیوارها :

متاسفانه دیوارهایی با کپک زیاد سیاه یا قهوه ای باید جدا شوند، بررسی شوند و مواد آسیب دیده جایگزین شوند. کپک های سطحی ممکن است با انتخاب یکی از راه حل های طبیعی تمیز شود. بسته به میزان کپک ممکن است نیاز به تکرار راه حل ها باشد. آسیب دیوار از طریق کپک اغلب به کمک متخصصان نیاز دارد.

موکت و کف :

معمولا آسیب دیدگی فرش ها از طریق کپک قابل رفع نیست و باید با دقت (معمولا بصورت حرفه ای) از خانه خارج و دفع شود. مهم است که قبل از جایگزینی فرش، کف عاری از هاگ و کپک باشد. این کار را میتوان با محلول آب و سرکه سفید یا با استفاده از یکی دیگر از محلول های تمیز کننده که ذکر شده انجام داد.

سطوح خارجی :

هنگام رفع مشکل کناره های خارجی، آجر و سایر سطوح، بهتر است از گیاهان و درختان اطراف محافظت کنید و آنها را با آب خیسانده و حتی کمی در پلاستیک بپوشانید. سطوح خارجی مخصوصا سطوح بتنی معمولا به چندین روش و اسکراب های سخت نیاز دارند. بلوک آجر و بتن برای تمیز شدن نیاز به برس فلزی دارند. برای مناطقی که دسترسی به آنها سخت است، کمک حرفه ای میتواند برای اتمام کار با خیال راحت و موثر بسیار مهم باشد. اطمینان حاصل کنید که هنگام شستن سطوح، اقدامات مناسب برای محافظت از خود در برابر تنفس هاگ کپک های موجود در هوا انجام دهید. دستکش های لاستیکی، ماسک های تنفسی و حتی عینک های ایمنی میتوانند روند ایمن تری را ایجاد کنند.

نکاتی برای جلوگیری از ایجاد کپک

کپک میتواند بصورت داخلی و خارجی در خانه رشد کند. غالبا در زیرزمین یا حمام یافت میشود و ممکن است در کمد یا اتاق زیر شیروانی نیز وجود داشته باشد. کپک و قارچ در آشپزخانه، روی تشک ها و حتی جعبه هایی که فکر می کردید با خیال راحت و ایمن نگهداری شده اند یافت شوند.

تاریکی، رطوبت و کمبود جریان هوا منجر به رشد کپک میشوند. اگر این مسائل اصلاح نشوند، میتوانند به ساختار آسیب وارد کنند و برای سلامتی فرد خطرناک باشند.

نکاتی برای جلوگیری از ایجاد کپک

مانند اکثر مشکلات، بطور معمول جلوگیری از کپک آسان تر از اصلاح آن است. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از ایجاد کپک آورده شده است:

بطور مکرر ایجاد کپک را بررسی کنید :

در حالیکه ممکن است کپک در حمام یا دوش به راحتی تشخیص داده شود، اما بسیاری از مواقع در مناطقی پنهان رخ میدهند. این بدان معنی است که شما بطور مکرر باید به آن بگردید. حتما مکان های تاریک و مرطوب مانند زیرزمین را بررسی کنید.

به تراوش و نشتی ها توجه کنید :

کپک ها به سرعت به دنبال رطوبت و نشت شیر ها و لوله ها میروند. هنگامی که نشتی رخ داد، مطمئن شوید که منطقه کاملا تمیز و خشک شده است. لوله های تخلیه و مناطق زیر آنها را بررسی کنید.

مناطقی که پودرها و مایعات در آن ذخیره میشوند را بررسی کنید :

زیر ظرفشویی ها و اتاق های لباسشویی نمونه های بارزی هستند. پودرها میتوانند رطوبت را جذب کنند اما سپس آن را به انتهای جعبه منتقل میکنند؛ مایعات موجود در ظرف میتوانند به صورت قطره چکیده یا نشت کنند.

تمیز کردن با پاک کننده های طبیعی که میتوانند از کپک زدن جلوگیری کنند :

تمیز کردن سطوح با پاک کننده های پایه مرکبات یا حتی محلول سرکه سفید میتواند از ایجاد کپک جلوگیری کند. لیمو یک محلول طبیعی عالی با بوی تازه است که میتواند از رشد کپک جلوگیری کند. همچنین باقی مانده محلول تمیز کننده روی سطح، میتواند به جلوگیری از ایجاد کپک و قارچ کمک کند.

اجازه دهید آفتاب به داخل بتابد:

آفتاب میتواند دشمن کپک زدن باشد، بنابراین پنجره ها، پرده ها و نورگیر ها را باز کرده و اجازه دهید مقداری نور طبیعی وارد شود.

اجازه دهید هوای تازه عبور کند :

عبور هوای تازه دشمن کپک و رشد آن است. عبور نسیم تازه یا گردش هوا از طریق پنکه های سقفی میتواند به رشد کپک را به حداقل برساند.

استفاده از رطوبت گیر :

اگر در یک منطقه یا اتاق خاص مشکلی دارید، یک رطوبت گیر قابل حمل میتواند چاره ساز باشد. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که رطوبت یا نم یک مشکل کلی است، باید راه حلی برای کل خانه در نظر بگیرید.

در حمام فن تهویه قرار دهید (یا آنها را ارتقا دهید) :

از آنجا که رطوبت در حمام اغلب منبع کپک است، یک فن تهویه میتواند در به حداقل رساندن مشکل کمک کند. هر موقع دوش آب می گیرید که باعث ایجاد رطوبت میشود، از آن استفاده کنید. همچنین فن میتواند به خشک شدن سطوح مربوط به شستشو مانند دوش، آینه سینک و کانتر آشپزخانه کمک کند.

اطراف پنجره ها را چک کنید :

کپک میتواند در خانه هایی که پنجره های قدیمی دارند و ممکن است رطوبت را وارد کنند یا در اثر تغییرات شدید هوا مه آلود شوند، یک مشکل باشد. رشد کپک در زیر و گوشه های پنجره را برسی کنید. استفاده از سرکه برای تمیز کردن پنجره های قدیمی میتواند از رشد کپک جلوگیری کند.

به بو های کپک مانند توجه کنید :

این یک علامت هشدار دهنده در مورد گسترش کپک است.

خانه تکانی بهاره و پاییزه انجام دهید:

یکی از بهترین راه های جلوگیری از کپک زدن این است که سالی دو بار عمیقا خانه خود را تمیز کنید. این کار به شما این امکان را میدهد که وارد کمد دیواری ها، سینک ها، کابینت ها و کشوها شوید. میتوانید به سرعت عمل کنید. یک تمیزکاری خوب کمک میکند تا از ایجاد کپک در آشپزخانه جلوگیری شود.

نشانه های زمان مناسب برای تماس با یک متخصص

نشانه های زمان مناسب برای تماس با یک متخصص

کپک میتواند یک مشکل ترسناک باشد، اما در بسیاری از موارد هیچ دلیلی برای وحشت وجود ندارد. با استفاده از یکی از پاک کننده های طبیعی کپک در این راهنما، بیشتر کپک ها و مشکلات آنها بطور ایمن مراقبت میشوند. با این حال، شرایطی پیش می آید که ممکن است زمان تماس با متخصصان فرا رسیده باشد. چه موقع میدانید که زمان تماس برای کمک در حل مشکل کپک فرا رسیده است؟

یک سرنخ اندازه ی منطقه مشکل دار است. EPA (آژانس محافظت از محیط زیست) پیشنهاد میکند که اگر منطقه ای بزرگتر از 10 فوت در 10 فوت باشد، احتمالا باید توسط یک فرد متخصص اداره شود. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد، از جمله مقدار پاک کننده ای که ممکن است لازم باشد و مسئله احتمالی حذف مواد کپک زده.

نشانه دیگری که مشخص میکند کپک ممکن است به اصلاح حرفه ای نیاز داشته باشد این است که ریشه عمیق در تخته دیواری یا حتی تخته متصل 2*4 داشته باشد. این مواد باید با دقت و ایمنی دفع شود و فقط یک متخصص میتواند اطمینان حاصل کند که حذف به درستی انجام نمیشود.

سرانجام ممکن است شدت مشکل کپک و نوع کپک عامل تعیین کننده باشد. کپک سیاه که کرکی و کثیف به نظر میرسد میتواند به عنوان یک پروسه ای که خودتان تمیز کنید مشکل ساز باشد. دریافت کمک از یک متخصص ارزش زمانی و مالی دارد.

به دنبال یک متخصص حرفه ای باشید که در از بین بردن کپک تضمین شده باشد و مجوز داشته باشد. همچنین باید به تمام گارانتی هایی که برای اطمینان از برآورده شدن انتظارات شما فراهم شده است توجه ویژه ای داشته باشید.

دانستن محدودیت هایتان میتواند امری ارزشمند هنگام شروع پروژه پاکسازی کپک باشد. با این حال اطمینان داشته باشید که محلول طبیعی و غیر سمی به محلول شیمیایی سمی که ممکن است به شما، خانواده و محیط زیست آسیب برساند ترجیح داده میشود.

مطلب پیشنهادی:

برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد کاشی و سرامیک کسب کنید، مقاله”راهنمای انتخاب کاشی(همه چیز درباره کاشی و سرامیک)” را حتما بخوانید.

فایل PDF این مقاله را رایگان دانلود کنید!

اشتراک گذاری این مقاله

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت پادکست "راه های افزایش فروش کاشی در محدودیت های کرونا" لطفا ایمیل خود را وارد کنید: