سرامیک مات یا براق

سرامیک مات یا براق

استفاده از کاشی و سرامیک به علت تنوع بالایی که امروزه با آن رو به رو هستیم باعث شده است که بتوانیم نیاز خود را برای هر قسمتی از خانه با این مصالح مقاوم و بهداشتی برطرف کنیم. اما همین تنوع بالا باعث شده است که در زمان انتخاب سرامیک دچار سردرگمی و ابهام شویم. البته دیگر قرار نیست این اتفاق بیفتد. ما در این مقاله شما را راهنمایی خواهیم کرد تا با اطلاعات کامل تری به انتخاب بپردازید.

سرامیک ها باوجود همه تنوعی که در طرح و رنگ دارند، در دو دسته بندی  کلی قرار می گیرند:

سرامیک مات
سرامیک براق

سرامیک کف پذیرایی خاکستری

معایب کلی سرامیک (مات و براق)

این دسته از معایبی که در ادامه برای شما نام می بریم مواردی هستند که در سرامیک های شفاف و مات وجود دارند. به زبان ساده تر می توان گفت که این موارد مهمترین و اساسی ترین معایب سرامیک ها هستند که شما باید از آنها خبر داشته باشید. ولی قبل از اینکه به این موارد بپردازیم این نکات را به یاد داشته باشید که این معیاب که در ادامه خدمت شما عرض می کنیم باعث نمی شود که سرامیک به عنوان یک مصالح نامناسب و بی کیفیت شناخته شود. ما موارد زیر را می گوییم چون این مطلب در مورد معایب سرامیک است نه مزایای آن.

سرامیک کف اتاق براق رگه دار

مزایای کاشی سرامیک های براق

فضاهای کوچک را بزرگتر جلوه می دهند؛

کاشی های براق به علت لوکس بالای سطح آن موجب ایجاد انعکاس نور بالایی هستند. انعکاس نور باعث می شود نور به راحتی در فضا منتشر شود. این دسته از کاشی ها فضا را باز تر نشان داده در نتیجه کاشی های با لعاب و سطح براق انتخابی بسیار مناسب برای سرویس بهداشتی و حمام یا سایر فضاهای کوچک تر و محدود تر در ساختمان هستند.

فضاهای تاریک را روشن تر نشان می دهند؛

این کاشی ها با انعکاس نور بیشتر فضا را روشن تر جلوه می دهند. طبعاً استفاده از رنگهای روشن تر این روشنایی را مضاعف و فضا را سفیدتر جلوه گر خواهد کرد. این کاشی ها انتخاب های ایده آلی برای فضاهای تاریک یا با محدودیت نورپردازی می باشند.

سرامیک کف نشیمن براق رنگ کرم

نظافت به نسبت راحت تری دارند؛

شک نیست که ماهیت لغزنده بودن سطوح براق کاشی ها نظافت و تمیز کردن آن ها به مراتب آسان تر خواهد کرد. به همین دلیل کاشی های براق گزینه ی بهتری برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی می باشند.

یکی از کاربردی ترین مکان ها برای استفاده از کاشی براق که عمدتاً مصرف کنندگان ایرانی از آن غافل هستند، اطراف شومینه است. دوده و کثیفی های ناشی از آتش شومینه به راحتی از روی سطح کاشی های براق تمیز می شوند. خصوصاً اگر از کاشی های طرح سنگ یا طرح مرمر براق برای این فضا استفاده شود، ظاهر بسیار زیبا و اصیلی را به آن خواهد داد.

اشتراک گذاری این مقاله

معایب کاشی سرامیک های براق

عیب و نقص و آلودگی را نمایان می کند؛

هر چه سطح سرامیک براق تر باشد، آلودگی سطح آن مشخص تر خواهد بود. ذات کاشی های براق اینگونه است که هرگونه لکه ای اعم از رد انگشت، رد پا، لکه های صابونی یا لکه های خشک شده ی آب و حتی مو و پرزهای ریز فرش را به وضوح نشان می دهد. حتی نظافت آنها با تی یا دستمال آلوده نیز آثار کثیفی را به وضوح بر سطح آنها نمایان می کند. هر چند که نظافت کاشی و سرامیک های براق بسیار آسان است.

سطح بسیار لغزنده ای دارند؛

سطح صاف و براق این سرامیک ها باعث می شود تا لغزندگی بیشتری نسبت به سرامیک های مات داشته باشند ، مخصوصا اگر خیس باشند. بنابراین استفاده از این نوع سرامیک ها برای مکان های پرتردد مثل ورودی سالن های پذیرایی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

درخشش و بازتاب غیر متعارفی دارند؛

برخی از مردم بازتاب درخشان سرامیک های براق را نمی پسندند و حقیقتا این سرامیک ها برای برخی فضاها نامتعارف و نامناسب است. برای مثال استفاده از سرامیک براق برای سالن های مطالعه یا فضاهایی که تمرکز در آن نقش مهمی دارند باعث مزاحمت و حواس پرتی برای کاربران محیط شود.

سرامیک براق کف فضای نشیمن رنگ سفید رگه دار

مزایای کاشی سرامیک های مات

چسبندگی سطح بیشتری دارند؛

از آنجایی که سطوح مات کشش و چسبندگی بیشتری نسبت به سطوح براق دارند، سرامیک های مات بهترین انتخاب برای کف همه فضاها خصوصا سرویس های بهداشتی و فضاهای مرطوب می باشد. هیچ وقت از یک سرامیک براق برای کف فضاهای خیس استفاده نکنید.

یکی از بهترین مکان ها برای نصب سرامیک مات، ورودی ها هستند. لعاب مات جرم ، کثیفی، خاک و غبار و پرز ناشی از رفت و آمد و ترافیک زیاد را نشان نمی دهد.

نگهداری از آنها به نسبت آسان تر است؛

بر خلاف کاشی های براق، کاشی های مات تا حد زیادی گرد و خاک، لکه ها و قطرات آب را از دید پنهان می کنند. بنابراین مراقبت و نظافت مرتب و پیوسته نیاز ندارند.

 

احساس آرامش و راحتی بیشتری دارند؛

نرمی و حس بسیار خوب لعاب روی سرامیک های مات عصاره ی آرامش را در وجود انسان مهیا می کند. این کاشی ها بهترین گزینه برای محیط هایی است که بایستی همیشه آرامش و تمرکز در آن ها برقرار باشد.

اصالت بیشتری احساس می شود؛

اگر می خواهید حس اصالت و ظاهر طبیعی به فضای زندگی و خانه ی خود بدهید، کاشی و سرامیک های مات بهترین راه برای رسیدن به این هدف هستند.

سرامیک مات کف نشیمن و پذیرایی

معایب کاشی سرامیک های مات

لکه ها سخت تر تمیز می شوند؛

همانطور که قبلا مفصل توضیح داده شد، سرامیک های مات به راحتی لکه ها و گرد و غبار و قطرات آب را نشان نمی دهند. اگر چه که ذات کاشی در برابر همه شوینده های خانگی مقاوم است اما زمانی که نیاز به نظافت کاشی های مات باشد و پای لکه ای در میان باشد، شستشوی آن به مراتب سخت تر از کاشی های براق است.

سرامیک کف و دیوار مات آشپزخانه سفید

فضا به اندازه واقعی دیده می شود؛

از آنجایی که کاشی های مات برخلاف کاشی های براق نور را به صورت آینه ای و منظم بازتاب نمی کنند، در نتیجه نمی توانند همانند آن ها فضا را بزرگ تر جلوه دهند. بنابراین کاشی و سرامیک های مات برای فضاهای نسبتا بزرگ و فضاهای با نور کافی پیشنهاد می شود.

سرامیک مات رنگ کرم کف پذیرایی و نشیمن

نتیجه گیری

همیشه شمار زیادی از مزایا و معایب به هرکدام از کاشی های مات و براق وارد می شود. اما در انتخاب نهایی بستگی به زمینه ، ابعاد ، نورپردازی و کاربری فضا دارد.

البته انتظار شما از فضا و آن چیزی که در ذهن دارید مهمترین و تعیین کننده ترین مولفه است و به صورت کلی انتخاب کاشی های مات و براق و گزینش یکی از آن ها کاملا بسته به شخصیت و سلیقه ی شخصی هر فرد می باشد.

اگر نمی توانید تصمیم بگیرید و ذهنتان را از بابت این تصمیم ساماندهی کنید ، چرا استفاده از یک ترکیب هوشمندانه و ظریف از هر دو نوع لعاب مات و براق را برای داشتن بافت و حس اصالت و روشنایی و بازتاب نور در کنار یکدیگر تجربه نمی کنید؟ به تازگی فروش کاشیهایی با طرح مشترک ولی با سطح مات و براق در بازار رو به شیوع است و در بسیاری از فضاهای مدرن و لوکس از آنها استفاده می شود.

فایل PDF این مقاله را رایگان دانلود کنید!

اشتراک گذاری این مقاله

پل های ارتباطی ماناتایل (روی آیکون مورد نظر کلیک کنید)

مقالات مرتبط

راهنمای انتخاب کاشی حمام

در انتخاب کاشی حمام به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

toilet-tile-selection-guied

راهنمای انتخاب کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی + 8 نکته طلایی⭐😍

عکس شاخص مقاله بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی

بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی

صادرات کاشی و سرامیک

صادرات کاشی و سرامیک از ایران

نحوه نصب کاشی کف

نحوه نصب کاشی کف

سرامیک پرسلان سرامیک فول بادی و تفاوت آن ها

تفاوت سرامیک پرسلان و سرامیک فول بادی

راهنمای انتخاب کاشی (همه چیز درباره کاشی و سرامیک)

راهنمای انتخاب کاشی و سرامیک (همه چیز درباره کاشی و سرامیک)

سرامیک مات و براق مزایا و معایب آن ها

سرامیک مات یا براق

شیوه چیدمان کاشی و سرامیک کف انواع چیدمان ها

انواع چیدمان کاشی و سرامیک کف