نکات مهم و کاربردی که باید در انتخاب کاشی و سرامیک آشپزخانه بدانید

در هنگام انتخاب کاشی آشپزخانه به چه مواردی باید دقت شود؟

دراین مقاله به راهنمای انتخاب کاشی وسرامیک برای آشپزخانه می پردازیم قبل از اینکه اقدام به نصب کاشی آشپزخانه خود نمایید دقت کنید که آیا کاشی آشپزخانه را برای پشت گاز می‌خواهید؟ یا کاشی را برای کف آشپزخانه نیاز دارید؟ یا اینکه در حال انتخاب کاشی مناسب برای پشت سینک ظرفشویی هستید؟ میزان بودجه شما جهت تهیه کاشی آشپزخانه چقدر است؟ ترجیح می‌دهید طرح کاشی آشپزخانه شما چگونه باشد؟ آیا طرح ساده کاشی آشپزخانه را می‌پسندید یا ترجیح می‌دهید مدل‌های شلوغ با رنگ بندی دل خواهتان را انتخاب نمایید؟

جنس کاشی و سرامیک در آشپزخانه

جنس‌های مختلفی از کاشی و سرامیک وجود دارد که هر کدام خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند. سرامیک‌هایی در ابعاد بزرگ و مقاوم مناسب استفاده در کف آشپزخانه هستند همچنین سرامیک‌ها برای کف باید تا حدودی ضد لغزش باشند. در حالیکه سرامیک‌های شیشه‌ای مناسب استفاده در دیوار‌ها هستند و نور را تا حد زیادی منعکس می‌کنند و در عین حال رطوبت را جذب نمی‌کنند. این خاصیت ضد رطوبت بودن یکی از ویژگی‌های مهم است که در کاشی کاری آشپزخانه باید به آن دقت کنید چون در آشپزخانه ممکن است آب و یا روغن روی کاشی ریخته شود. کاشی‌های سرامیکی برای بالای اجاق و یا پشت سینک ظرفشویی مناسب هستند. می‌توانید طرح بالای اجاق را متفاوت‌تر از جاهای دیگر آشپزخانه در نظر بگیرید. برای قسمت بالایی اجاق و بین کابینت‌ها می‌توانید از هر نوع سرامیکی استفاده کنید البته به شرطی که با دقت و ایمنی نصب شده باشند.

کاشی آشپزخانه طرح دار
کاشی آشپزخانه بین کابینتی

کاشی بین کابینتی

توجه کنید که کاشی بین کابینتی باید بندکشی ظریف و نازکی داشته باشد چرا که در مجاورت مواد غذایی و به خصوص روغن است و پس از مدتی خط های زرد چرب نمای زشتی به آشپزخانه شما خواهد داد پس باز هم به  سراغ کاشی رکتیفاید یا برش لیزری بروید مگر اینکه بخواهید از بندکشی های دکوری رنگی استفاده کنید که معمولا رنگی متضاد با کاشی دارند و برای این نوع بندکشی بهتر است کاشی را ساده و یا با طرح خلوت انتخاب کنید. نکته دیگر ارتفاع بین کابینت ها است که باید سعی کنید این ارتفاع بخش پذیر بر عرض کاشی باشد تا کمترین برش برای نصب انجام شود و کار یکدست و تمیز باشد به عنوان مثال اگر فاصله کابینت بالا و پایین از هم 60 سانتی متر باشد کاشی 60*20 بهترین انتخاب است چرا که در این ارتفاع دقیقا سه کاشی قرار می گیرد.

کاشی های بین کابینتی را چگونه چیدمان کنیم؟

از نگاه بعضی طراحان دکوراسیون، جایی برای پایان کاشی های دیوار در آشپزخانه وجود ندارد. در کل وقتی شما یک متریال زیبا انتخاب می کنید چرا باید آنرا جایی پایان دهید؟ ولی بیاید یک نگاه حرفه ای تربه این موضوع بیندازیم و ببینیم آیا واقعا باید یک دیوار را به طور کامل کاشی کنید یا نه؟

البته که در واقعیت چنین گزینه ای که یک دیوار کامل در آشپزخانه وجود داشته باشد که شما آن را کاملا با کاشی پوشش دهید، به ندرت در خانه های کوچک امروزی اتفاق می افتد. حتی گاهی در آشپزخانه های بزرگ و  لوکس هم باید تصمیم گرفته شود که کاشی از کجا باید شروع و کجا تمام شود؟ تا بالای هود؟ زیر آن؟

چیدمان کاشی بین کابینتی

قانون عمومی شماره یک:

نظرات متفاوتی در این مورد وجود دارد، اما برای ایجاد یک فضای زیبا، دیوار اصلی آشپزخانه پیشنهاد اول است، می توانید دو دیوار روبروی هم را کاشی کنید و بقیه دیوارها را رنگی خنثی مثل سفید انتخاب کنید.این روش باعث ایجاد تعادل در محیط می شود و فضای آشپزخانه را متعادل و متقارن می کند.

نکته خیلی مهم که در این بین حائز اهمیت است اندازه آشپزخانه شماست.

آشپزخانه کوچک:

پوشش تمام سطح دیوار با کاشی در این آشپزخانه بهترین کار است. که معمولا شامل فضای بین کابینت ها یخچال و دیوار کناری آشپزخانه می شود .کاشی کاری کل فضا با یک مصالح می تواند باعث بزرگنمایی فضا شود.

کاشی آشپزخانه کف

آشپزخانه بزرگ:

در آشپزخانه ی بزرگ، یا آشپزخانه هایی با سقف بلند، کاشی کاری کامل یک دیوار می تواند ظاهر را خراب کند و هزینه بردار نیز باشد. در این موارد، کاشی ها را تا یک ارتفاع مشخص قرار می دهیم. اگر از رنگ تیره تری نسبت به بقیه دیوار برای آن استفاده می کنید، این کار می تواند به کاهش خط سقف کمک کند و فضا را صمیمی تر نشان دهد.

در فضاهایی با سقف بلندتر، اغلب از سقف کاذب استفاده می شود تا ظاهر بهتری به فضا بدهد. این کار به این کاشی ها هم کمک می کند تا نقطه پایان بهتری داشته باشند. بنابراین همه چیز در یک قاب نمایش داده می شود و فضا ی خالی اضافی برای نشستن گرد غبار وجود ندارد.

قانون عمومی شماره دو:

اینکه کاشی کاری را در جهت افقی تا کجا ادامه دهید معمولا آسان است اما اینکه ارتفاع آن چقدر باشد کمی سخت است. و جاییکه کابینت به پایان می رسد بهترین نقطه برای اتمام کاشی هاست.

البته، این کار نیاز دارد تا محدوده کابینت های بالایی و پایینی به طور کامل مشخص شده باشد که نیاز به یک طرح برنامه ریزی شده دارد. برای پنجره از قاب استفاده کنید این کار باعث می شود تا نقطه ی پایانی پیدا باشد و محدوده کاشی کاری مشخص شود.

ملاحظات دیگر:

در مواردی که کابینت های بالایی و پایینی با یکدیگر مطابقت ندارد و شبیه به هم نیستند باید چکار کنیم؟  معمولا در آشپزخانه های U و L شکل این اتفاق می افتد. در اینجا پیشنهاد می کنم که کاشی کاری دیوار را تا خط پایانی کابینت های بالایی ادامه دهید و بالاتر از این خط نروید.

پنجره ها. اگر در دیوار شما پنجره ای وجود داشت اصلا پنجره را در نظر نگیرید و کاشی کاری را تا لبه ی پایینی کابینت های بالایی ادامه دهید.

کاشی های شلوغ:

اگر کاشی چند ضلعی و شلوغی را انتخاب کردید مانند شش ضلعی های طرح دار می توانید پایان کاشی کاری را به صورت باز و غیر منظم کار کنید، شما می توانید پایان آن را نیز شلوغ و غیر منظم در نظر بگیرید.

دیوارهای بدون کابینت:

در آشپزخانه های L و U شکل که فضای بزرگی دارند یا کل دیوار بدون کابینت های بالایی است، شما می توانید آن دیوار را کاملا کاشی کاری کنید.

ارتفاع های مختلف:

در آشپزخانه هایی که دو پنجره مختلف دارند ارتفاع کاشی کاری را باز تا  لبه پایین کابینت ها ادامه می دهیم. البته بجز محدوده ی هــود که می توانیم دیوار آن را کامل کاشی کنیم.

بیشتر بخوانید : “انواع چیدمان کاشی و سرامیک کف

رنگ کاشی ها

بهتر است برای کف و بین کابینت ها و حتی رنگ کابینت ها یک تم مشخص و هارمونی رنگ مناسب ایجاد کنید تا فضا یکدست و دلنشین و مرتب به نظر برسد برای این امر به شما پیشنهاد می کنیم از کاشی هایی که به شکل پکیج در بازار وجود دارند استفاده کنید که کاشی کف و دیوار و دکور و حاشیه همه در یک پکیج به شما عرضه میشود و انتخاب را بسیار ساده می کنند.

کاشی آشپزخانه در رنگ های مختلف
کاشی آشپزخانه طرح زیگزاگ رنگ سفید

اندازه مناسب

اندازه ی معمول کاشی آشپزخانه، نوع بزرگ و مستطیلی شکل آن است. دلیل آن واضح است. کاشی های بزرگ به معنی اتصالات کمتر و مهارت بیشتر است. این کاشی های سنگین به سختی قابل حمل بوده و می بایست توسط افراد حرفه ای نصب شوند. در هنگام نصب به جهت کاشی توجه کنید. برای داشتن جلوه ای مدرن، قانون را رعایت نکنید و کاشی ها را به صورت عمودی نصب کنید. همچنین می توانید از یک الگوی استاندارد پیروی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی تغییر کاشی آشپزخانه، به دنبال ایده های جدید بگردید.

انتخاب تم کلی آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما دارای کانتر و جزیره است باید طرح و رنگ کلی دیوار‌ها و کف را با آنها هماهنگ انتخاب کنید. تصمیم بگیرید که می‌خواهید الگویی از طبیعت را در آشپزخانه‌تان خلق کنید یا به فضایی خنثی و مدرن علاقه دارید. انواع دیگری از تم‌ها وجود دارد که باید طبق آنها، مجموعه‌ای کاشی و سرامیک‌ها را برای کف و دیوار‌ها انتخاب کنید.

برای مثال طرح سنگ و شن و ماسه و یا گرانیت برای تم طبیعی مناسب هستند. برای تم مدرن هم از انواع سرامیک‌ها در ابعاد بزرگ و کوچک ولی رنگ خنثی استفاده می‌شود که معمولا طرح ساده‌ای دارند. می‌توانید انواع‌ها تم‌ها را با هم ترکیب کنید ولی برای این کار باید محتاطانه عمل کنید تا آشپزخانه‌تان تبدیل به محیط وصله پینه‌ای نشود.

تم کاشی آشپزخانه
کاشی آشپزخانه کف طرح ساده

کاشی کف آشپزخانه

برای کف آشپزخانه بهتر است از مدل های ضدلغزش استفاده کنید چون این محیط به طور مداوم در معرض مواد غذایی چرب و آب خواهد بود و از لحاظ ایمنی مهم است که خیلی لیز نباشد پس شاید لعاب مات یا نیمه مات برای شما مناسب تر باشد.

نکته دیگر ابعاد کاشی است بهتر است از سایز های خیلی بزرگ مثل 80*80 یا 60*120 مناسب آشپزخانه نیستند استفاده نکنید. چرا که هرچه کاشی بزرگ تر باشد احتمال لغزش روی آن بیشتر خواهد بود بعلاوه ایجاد شیب به سمت کف شور در سایز های بزرگ ممکن نیست و در صورت ریختن آب کف آشپزخانه، هدایت به سمت کف شور به سختی انجام می شود و از طرفی سایز های خیلی کوچک هم مشکلاتی نظیر جذب آلودگی در قسمت بندکشی دارند پس بهترین انتخاب یک سرامیک سایز متوسط مات یا نیمه مات و ترجیحا رکتیفاید شده است تا بندکشی تا حد امکان نازک شود .

بیشتر بخوانید : “نحوه نصب کاشی کف

هماهنگی کاشی و سرامیک با کابینت ها

چه قصد باز سازی آشپزخانه را داشته باشید و چه در فکر طراحی یک آشپزخانه جدید باشید باید به هماهنگی بین تمام اجزای آشپزخانه دقت کنید. جنس و رنگ کابینت‌ها یکی از مهم‌ترین نکته هاست. برای مثال اگر کابینت‌ها مدل ساده‌ای هستند بهتر است کاشی و سرامیک بین آنها را از مدل‌های شلوغ‌تر استفاده کنید و همینطور برعکس.

انتخاب شکل، برش و نصب کاشی و سرامیک در آشپزخانه

با پیشرفت تکنولوژی و تولید انواع سایز و برش از کاشی ها لازم نیست که به نوع مربعی بسنده کنید. انواعی از شکل‌های کاشی وجود دارد مانند طرح لوزی و یا حتی می‌توانید طرح‌های مستطیل را نیز شبیه به حالت آجری در دیوار آشپزخانه‌تان نصب کنید. پس برای انتخاب شکل کاشی و سرامیک خود را محدود نکنید.

بندکشی سرامیک و کاشی در آشپزخانه

اگر از طرح‌ساده کاشی و سرامیک برای دیوار استفاده می‌کنید بهتر است بند‌کشی آن کمی پهن‌تر از حالت معمول باشد و میان کاشی‌ها و در واقع روی بندکشی را از کاشی‌های مینیاتور استفاده کنید تا ظاهر دیوار از یکنواختی در بیاید. اما اگر از طرح‌های شلوغ استفاده می‌کنید بهتر است بندکشی بسیار ظریف و همرنگ با کاشی و سرامیک باشد.

سبک زندگی و تعداد افراد خانواده

اگر قرار است آشپزخانه شما محل رفت و آمد افراد زیادی باشد پس نیاز به کف مقاوم‌تری دارد و برای انتخاب کاشی و سرامیک برای کف آن باید این نکته را در نظر بگیرید، تصور کنید یک خانواده پر جمعیت هر روز وقت غذا در آشپزخانه جمع شوند و صندلی‌ها را جا به جا کنند، چنین آشپزخانه‌ای نیاز به سرامیک مقاوم و مات دارد که هم خراش و ضربه نبیند و هم زود کثیف نشود. همچنین اگر فرصت و امکان تمیز کردن مداوم کاشی و سرامیک را ندارید، از انواعی استفاده کنید که تیره و یا مات باشند.

بودجه مورد نظر برای کاشی و سرامیک در آشپزخانه

موضوع بودجه یک موضوع تکراری در مورد هر نوع خریدی است ولی لازم است به آن اشاره کنیم که ابتدا شما بودجه خود را مشخص کنید و نسبت به میزان آن کاشی و سرامیک انتخاب کنید.

نکات دیگر برای انتخاب کاشی و سرامیک در آشپزخانه

نکاتی دیگری برای انتخاب کاشی و سرامیک برای آشپزخانه باید در نظر بگیرید که برای تمام فضا‌های خانه یکسان است مانند مقاومت و عمر کاشی و سرامیک. همچنین طرح‌های جدید را در مقاله طرح کاشی جدید برای آشپزخانه ببینید. تنوع کاشی‌ها و سرامیک‌ها تا اندازه‌ای زیاد است که هیچ محدودیتی برای انتخاب ندارید و می‌توانید با کمی اطلاع از جنس و کاربرد کاشی و سرامیک و همچنین هم‌نشینی رنگ‌ها، در آشپزخانه خود یک اثر هنری ایجاد کنید.

معرفی انواع کاشی آشپزخانه

در این قسمت شما را با برخی از انواع جنس کاشی آشپزخانه آشنا می‌کنیم تا بهترین کاشی را متناسب با بودجه و سلیقه خودتان انتخاب نمایید.

کاشی آشپزخانه از جنس تراورتن:

کاشی ساخته شده از جنس تراورتن که نوعی سنگ آهک سفید است به عنوان یکی از سنگ‌های طبیعی در صنعت معماری و دکوراسیون داخلی به خصوص جهت کاشی کاری آشپزخانه کاربرد دارد. جالب است بدانید در زمان‌های قدیم از کاشی تراورتن در ساخت، حمام مورد استفاده قرار می‌گرفت. کاشی‌های ساخته شده از تراورتن جزو سنگ‌های مقاوم است که در نمای خارجی ساختمان و همچنین در فضای داخلی که نیاز به استقامت کاشی است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاشی آشپزخانه از جنس سرامیک:

مواد اولیه کاشی از جنس سرامیک، خاک رس است. که بعد از قالب‌گیری به صورت سرامیک مربعی در می‌آید. استفاده از انواع کاشی سرامیک بسیار بهتر و بهینه تر از کاشی‌های چینی موجود در بازار است. زیرا میزان ناخالصی کمتر و مقاومت بالاتری دارد و دوام آن بیشتر است. امروزه از سرامیک برای کف آشپزخانه و همچنین مکان‌هایی مانند: هال یا پذیرایی و سرویس بهداشتی و حمام مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل قیمت مناسب نسبت به ظاهر شکیل آن مورد استقبال قرار گرفته است.

کاشی آشپزخانه از جنس سنگ مرمر:

استفاده از سنگ مرمر جزو انواع کاشی و سرامیک کف آشپزخانه قرار دارد که قابلیت شستشو را دارد. همچنین کاشی‌های ساخته شده از سنگ مرمر دوام بسیار بالایی دارد و یک گزینه مناسب برای کفپوش اتاق‌ها نیز هست. البته سنگ از جنس مرمر بسیار گرانقیمت است اما زیبایی منحصر به فردی دارد. کاشی آشپزخانه ساخته شده از جنس سنگ مرمر به علت لکه پذیری سریع در محیط بیرون از خانه کمتر استفاده می‌شود و فقط در فضاهای داخل خانه کاربرد دارد.

کاشی آشپزخانه از جنس موزاییک:

کاشی آشپزخانه که از جنس موزاییک ساخته شده است که جزو کاشی‌های بسیار محبوب و ارزان قیمت قرار دارد. نوع تزیینی موزاییک طرفداران زیادی دارد. استفاده از کاشی‌های ساخته شده از موزاییک تزیینی و بسیار زیبا برای پوشاندن دیوار آشپزخانه استفاده می‌شود.

کاشی و سرامیک پرسلان بسیار شبیه به همان کاشی و سرامیکی است که در مورد بالا اشاره کردیم. با این تفاوت که دوام و مقاومت بالاتری از آن در مقابل آب دارد. به عبارت ساده‌تر، کفپوش کاشی پرسلان یکی از بادوام‌ترین کفپوش‌های آشپزخانه محسوب می‌شود و آن‌قدر قوی است که حتی می‌توان از آن در آشپزخانه‌های تجاری نیز استفاده کرد.
کاشی‌های پرسلان نه تنها می‌‌توانند در برابر ضربه‌های سنگین مقامت کند، بلکه از سرامیک‌های معمولی مقاوم‌تر نیز هست.
کفپوش پرسلان نیاز به نگهداری بسیار کمی دارد، تمیز کردن آن آسان است و با یک پارچه‌ی مرطوب تمیز می‌شود. از معایب آن می‌توان به وزن بالای آن‌ها اشاره کرد که استفاده از آن‌ها در طبقات بالا مناسب نیست. هم‌چنین این کاشی‌ها گران‌تر هستند و هزینه‌ی نصب آن‌ها نیز بالاتر است.

کاشی‌های اسلیت به خاطر زیبایی طبیعی خود از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند. کاشی‌های اسلیت علاوه بر ظاهر زیبای خود سبک نیز هستند و از عملکرد بسیار بالایی برخوردارند. این کاشی‌ها پرقدرت و بادوام هستند و در مقابل ترک، خراش و شکستگی مقاومت نشان می‌دهند.اگر چه سنگ‌های اسلیت در مقابل لکه و آب مقاوم هستند، اما باید به صورت منظم به آن‌ها رسیدگی شود تا دوام آن‌ها بالا رود.اگر از کفپوش اسلیت برای آشپزخانه خود استفاده کنید، ارزش منزل شما بالا می‌رود، چون این کفپوش‌ها لوکس محسوب می‌شوند.
بزرگ‌ترین عیب این کفپوش‌ها بدون شک قیمت بالای آن‌ها است. به خصوص اگر بخواهید کیفیت درجه یک آن را خریداری نمایید.

 

کاشی گرانیت هم همانند مرمر به عنوان یک ماده‌ی لوکس شناخته شده است و ظاهری مجلل دارد. کفپوش گرانیت در رنگ‌های متنوعی موجود است. دوام بالا یکی از ویژگی‌های اصلی کاشی‌های گرانیتی محسوب می‌شود.

گرانیت نیز در مقابل لکه و ضربه مقاوم است. این نوع از کاشی‌ها برای آشپزخانه‌هایی که از آن‌ها بیش از اندازه استفاده می‌شود، کاربرد دارد. اما گرانیت خاصیت لغزندگی دارد، از همین رو، برای خانه‌هایی که افراد مسن یا کودک دارند، گزینه‌ی مناسبی محسوب نمی‌شود.
گرانیت از سایر مواد کفپوش اندکی گران‌تر است.

اونیکس نوع دیگری از سنگ‌های طبیعی است که وقتی از آن به عنوان کفپوش استفاده می‌شود، عالی به نظر می‌رسد.
اگر چه این ماده نیز مثل مرمر و گرانیت لوکس است، اما بسیار نادرتر از آن‌ها است. برای ایجاد آشپزخانه‌هایی عجیب و غریب می‌توانید از کفپوش‌های اونیکس استفاده کنید، اما همیشه کفپوش اونیکس بهترین گزینه برای انتخاب نیست، چون قابلیت خراشیدگی دارد.

البته نگهداری و مواظبت به افزایش طول عمر کفپوش‌ها کمک می‌کند، اما زحمت زیادی می‌طلبد.

جذابیت‌های ذاتی کوارتز نیز آن را به یکی از گزینه‌های محبوب برای کف آشپزخانه تبدیل کرده است. آب بسیار کمی به داخل آن نفوذ می‌کند، به همین دلیل دارای عمربالایی است.

استحکام این کاشی‌ها از مزایای اصلی آن است، این مواد به طور طبیعی در مقابل خراش مقاومت می‌کنند.
کاشی‌های کوارتز نسبت به سایر انواع کاشی آشپزخانه بسیار مقرون به صرفه هستند. ظاهر لوکسی دارند، اما به هنگام خیس شدن لغزنده می‌شوند.

کفپوش‌های سمنت اغلب ترکیبی از سبک مدرن و صنعتی هستند. این کاشی‌ها در آشپزخانه‌های به سبک سنتی زیبا دیده می‌شوند. اما چند نکته‌ی منفی در ارتباط با آن‌ها وجود دارد، این‌که به راحتی خراش داده‌ می‌شوند و لکه می‌گیرند.به طور مرتب باید از این کاشی‌ها مراقبت و نگهداری کنید، بازسازی نیز برای افزایش طول عمر آن بسیار مهم است. قیمت کاشی‌های سمنت نیز متوسط است.

کاشی‌های سنگریزه از سنگ‌ریزه‌های کوچک با رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف تشکیل شده‌اند که توسط رزین یا بتن در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. از آن‌جایی که سنگریزه‌ها از سنگ استخراج می‌شوند، هیچ دو کاشی کف سنگریزه‌ای یکسان نیستند.این کاشی‌ها برای این‌که تغییر رنگ ندهند، نیاز به نگهداری و مراقبت دارند. قیمت این نوع کاشی‌ها کمی بیشتر از قیمت متوسط انواع کاشی‌ها است.

با اینکه کفپوش‌های معرفی شده از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، اما همه از آن‌ها خوششان نمی‌آید. آن‌هایی که ترجیح می‌دهد که کفپوش خانه‌شان طور دیگری باشد، باید کفپوش‌های شیشه‌ای را امتحان کنند.کفپوش‌های شیشه‌ای رنگ، زیبایی و روشنایی را به کف آشپزخانه‌ی شما ارمغان می‌آورند. این نوع کاشی‌ها در رنگ‌ها و ظاهر متنوعی در دسترس هستند و الگوها و طرح‌های مختلفی دارند.

مهم‌ترین ایراد این کفپوش قابلیت خراش آن است. اگر در منطقه‌ای از خانه که رفت‌وآمد زیاد است، از آن‌ها استفاده شود، به مرور زمان خراش‌ها بسیار زیاد خواهند شد. اما تعویض کاشی‌های خراشیده شده، آسان است. فقط کاشی‌هایی را باید تعویض کنید که خراشیده می‌شوند، نه کل کف.
مواد اولیه و نصب کفپوش‌های شیشه‌ای نیز نسبتا گران است.

انواع مدل کاشی آشپزخانه

مدل کاشی آشپزخانه ساده و خطی:

در میان انواع مدل کاشی و سرامیک آشپزخانه که وجود دارد، کاشی های کلاسیک طرفداران خاص خود را دارند. معمولا از کاشی هایی با طرح ساده و خطی یا آجری مانند بیشتر در سرویس بهداشتی و حمام استفاده می‌شد، اما تنوع رنگ و جنس کاشی های امروزی سبب شده که استفاده از آن‌ها برای نقاطی مثل پشت سینک یا پشت اجاق گاز آشپزخانه ایده آل به نظر برسد. این مدل کاشی با رنگ های مختلف و جنس های گوناگون مثل شیشه ای، فلزی و یا موزاییکی در بازار موجود هستند. به هنگام خرید این نوع کاشی بهتر است تناسب رنگ و طرح آن‌ها را با کابینت آشپزخانه در نظر بگیرید.

برخی افراد برای انتخاب طرح کاشی آشپزخانه وسواس زیادی ندارند و صرفاً ترجیح می‌دهند از طرح ها و مدل های شلوغ استفاده نکنند. انتخاب طرح های ساده و کلاسیک موزاییکی-آجری ایده مناسبی برای آن‌ها خواهد بود تا فضای بین کابینت‌ و کانتر در آشپزخانه را پوشش دهند.

مدل کاشی آشپزخانه گلدار:

استفاده از کاشی های گلدار در آشپزخانه های ایرانی قدمت زیادی دارد؛ اما طرح ها و رنگ بندی های جدید و استفاده هوشمندانه از آن‌ها می‌تواند آشپزخانه شما را زیباتر کند.

مدل های کاشی گلدار بر دو نوع هستند، نوع اول به صورت کلاسیک هر قطعه از کاشی زمینه گلدار جدا دارد ولی نوع دوم قطعات کاشی به مانند پازل یک طرح کلی گلدار را به نمایش درمی‌آورند. استفاده از این نوع کاشی بیشتر در فضای روبروی آشپزخانه یعنی پشت اجاق گاز و بین کابینت ها است و باعث می‌شود زیبایی آشپزخانه شما دوچندان شود.

مدل کاشی آشپزخانه ایرانی و سنتی:

زیبایی نقوش و طرح های سنتی ایرانی-اسلامی انکار ناپذیر است و سالیانه جمع کثیری از گردشگران خارجی را به سمت خود می‌کشاند. در طی سالهای اخیر استفاده از مدل کاشی آشپزخانه ایرانی یا کاشی سنتی مخاطبان خاص خود را پیدا کرده است. به کمک هنرمندان و طراحان این حوزه و با ترکیب این هنر با صنعت کاشی سازی رویکرد جدیدی به دکوراسیون خانه ایجاد شده است.

بیشتر طرح های سنتی به کار رفته در مدل کاشی آشپزخانه سنتی با الهام گرفتن از نقش ها و رنگ های به کار رفته در مناطق تاریخی مهم کشور ساخته می شوند. برای مثال استفاده از طرح های الهام گرفته از کاخ گلستان، طرح گل و مرغ سبک شیرازی، طرح قاجاری، طرح هایی با زمینه فیروزه‌ای و بسیاری طرح های دیگر از این دسته‌اند.

از این سبک کاشی کاری در فضای بین کابینت ها و همچنین دیوارها در آشپزخانه استفاده می‌شود. علاوه بر این استفاده از این سبک مخصوصاً کاشی‌های آبی فیروزه‌ای در سرویس بهداشتی و حمام کاربرد زیادی دارد.

 

مدل کاشی چسبی آشپزخانه:

کاشی چسبی آشپزخانه در واقع جزو جدیدترین انواع کاشی و سرامیک آشپزخانه به حساب می‌آیند که با هدف کمتر کردن هزینه تخریب کاشی های قدیمی و چسباندن کاشی های جدید روی آن در بازار عرضه می‌شوند. با توجه به تنوع کیفیت و محصول در این نوع مدل کاشی بهتر است قبل از تهیه آن به فاکتورهای مهمی چون قابلیت شستشو، مقاومت نسبی در برابر ضربه، مقاومت در برابر تغییرات دمایی و نیز طول عمر بالا حتماً توجه کنید.

 

مدل کاشی آشپزخانه چهارخانه:

تنوع مدل کاشی آشپزخانه چهارخانه نیز بسیار زیاد است، فارغ از تنوع در رنگ بندی کاشی های چهارخونه، اندازه این طرح ها نیز متفاوت بوده و بسته به دکوراسیون آشپزخانه شما، می‌تواند نمایی زیبایی به آن ببخشید. سبک کاشی های چهارخانه در اروپای غربی مخصوصاً ایتالیا طرفداران بسیار زیادی دارد. استفاده از این نوع طرح علاوه بر فضای بین کابینت و دیوارها، در کف آشپزخانه نیز به کار رفته و به بزرگتر نشان دادن فضای آشپزخانه کمک می‌کند.

مدل کاشی آشپزخانه چهارخانه یکی از ساده‌ترین مدلهای کاشی و سرامیک آشپزخانه به حساب می آید که به انواعی از آن‌ها مدل موزاییکی نیز گفته میشود. این نوع کاشی دارای نقوش تکراری و مشابه هستند که معمولا پشت سر هم قرار می‌گیرند. مدل های جدیدتر در قالب طرح چهارخانه در کنار هم اشکال هندسی خاصی را نیز تکمیل می‌کنند تا به این صورت همه‌‌ی سطح کف یا دیوار آشپزخانه را بپوشانند.

مدل کاشی آشپزخانه طرح برجسته و سه بعدی:

کاشی های طرح سه بعدی انواع دیگری از طرح کاشی آشپزخانه به حساب می‌آیند که در زمانی کوتاه محبوبیت فراوانی کسب کرده‌اند. طرح های سه بعدی تنوع بسیاری دارند که بیشتر الهام گرفته از طبیعت هستند. معمولا این نوع کاشی های سه بعدی را به عنوان دیوارپوش می‌توان در تمام نقاط خانه استفاده کرد اما هنگامی از آن‌ها به عنوان کف پوش استفاده می‌شود زیبایی دو چندانی پیدا می‌کنند. با این وجود از آنجایی که سطح این نوع کاشی نوعی خاصی از شیشه به کار رفته در تماس با آب سطح بسیار لغزنده‌ای ایجاد می‌کنند که بهتر است به عنوان کفپوش آشپزخانه و حمام استفاده نشوند. از این نوع طرح ها در مدل های جدید کاشی کار به عنوان دیوارپوش آشپزخانه در فضای بین کابینت استفاده فراوان می‌شود.

مدل سرامیک آشپزخانه به سبک کلاسیک:

استفاده از سرامیک های کلاسیک با رنگ های روشن تر فضای داخل آشپزخانه شما را بزرگتر نشان می‌دهد. این سرامیک ها در اندازه های متفاوتی وجود دارند. به کار رفتن نقوش و طرح کلاسیک اروپایی مخصوصاً اسپانیایی در نمونه های خارجی نیز دیده می‌شوند. با این حال استفاده از نقوش الهام گرفته از هنر ایرانی مخصوصاً رنگ فیروزه‌ای در سرامیک های مخصوص آشپزخانه نمایی زیبایی به فضای آشپزخانه می‌بخشد.

مدل سرامیک آشپزخانه مدرن:

استفاده از رنگ‌ها و ابزار استیل در دکوراسیون مدرن آشپزخانه ها بسیار دیده می‌شود. برای این نوع فضا استفاده از سرامیک های تیره مخصوصاً در فضای بین کابینت‌ها و کانتر یا میز جزیره‌ای آشپزخانه محیط شما را بسیار شیک و زیبا می‌کند؛ اما اگر آشپزخانه کوچکی دارید پیشنهاد می‌کنیم به سرامیک های رنگ روشن این سبک توجه بیشتری کنید. ظاهر آشپزخانه مدرن خود را با ترکیب خطوط روشن و تیز و در عین حال ساده زیبا کنید.

مدل سرامیک آشپزخانه ساده:

استفاده از رنگ‌ها و ابزار استیل در دکوراسیون مدرن آشپزخانه ها بسیار دیده می‌شود. برای این نوع فضا استفاده از سرامیک های تیره مخصوصاً در فضای بین کابینت‌ها و کانتر یا میز جزیره‌ای آشپزخانه محیط شما را بسیار شیک و زیبا می‌کند؛ اما اگر آشپزخانه کوچکی دارید پیشنهاد می‌کنیم به سرامیک های رنگ روشن این سبک توجه بیشتری کنید. ظاهر آشپزخانه مدرن خود را با ترکیب خطوط روشن و تیز و در عین حال ساده زیبا کنید.

مدل سرامیک آشپزخانه به سبک روستایی:

استفاده از این مدل سرامیک نه تنها در کشور ما بلکه در سراسر دنیا رواج پیدا کرده است. سبک روستایی یا روستیک به نوعی الهام گرفته از طبیعت بوده و دکوراسیون مرتبط با آن معمولا دارای ابزار، وسایل و مصالح طبیعی مثل چوب، سنگ و به کاربردن الگوهای سنتی دارد. معمولا این سبک ها را برای خانه های بزرگ و ویلایی در نظر می‌گیرند. استفاده از سرامیک های طرح چوب یا سنگ در آشپزخانه ای به سبک روستایی به تکمیل شدن زیبایی این سبک کمک می‌کند.

مدل سرامیک آشپزخانه با طرح های هندسی:

سرامیک های طرح هندسی با توجه به تنوعی بسیار زیادی که در طرح و رنگ بندی خود دارند علاوه بر کف، دیوارپوش مناسبی برای دیگر نقاط خانه نیز به حساب می‌آیند. طرح های هندسی جزو جدیدترین مدل سرامیک آشپزخانه هستند که بسته به هندسه به کار رفته در سرامیک های این دسته نورپردازی خانه نیز باید تغییر کند چرا که بازتاب نور از سطح این نوع سرامیک نقش ویژه‌ای در جذاب کردن دیوار بین کابینت ها و دیوار پشت ظرفشویی آشپزخانه شما خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاشی و سرامیک، مقاله”راهنمای انتخاب کاشی(همه چیز درباره کاشی و سرامیک)” را حتما بخوانید.

فایل PDF این مقاله را رایگان دانلود کنید!

اشتراک گذاری این مقاله

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

پل های ارتباطی ماناتایل (روی آیکون مورد نظر کلیک کنید)