8 نکته مهم در انتخاب کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی

کاشی و سرامیکی که برای کف سالن استفاده میشود با کاشی و سرامیک قابل استفاده در سرویس بهداشتی و آشپزخانه یکسان نیستند و باید با توجه به کاربرد مکان مورد استفاده، کاشی و سرامیک هایی با خصوصیات و ویژگی های خاص استفاده کنید.

کاشی و سرامیک ها مهم ترین پوشش دهنده داخلی و خارج بنا ها می باشند و مانند لباس برای فضا های مختلف عمل می کنند. توجه به این که این لباس علاوه بر محافظت از سطوح به بنا زیبایی و جلوه نیز می بخشد باعث می شود که در انتخاب خود دنبال بهترین ها باشید.

سرویس بهداشتی یکی از مواردی است که باید در انتخاب و استفاده کاشی و سرامیک برا آن به نکات زیادی دقت شود. مهم نیست که طراحی و یا ساخت سرویس بهداشتی منزل شما چگونه است؛ اگر از کاشی و سرامیک نامناسب استفاده شود کل ظاهر و حس آن از بین می رود. با انتخاب کاشی و سرامیک زیبا میتوان این نقطه از منزل را به مکانی زیبا تبدیل کرد. شما می توانید با حفظ فقط چند نکته کلیدی در ذهن، گزینه های انتخاب خود را محدود و انتخاب نهایی را بسیار سریع و دقیق تر انجام دهید.

کاشی سرویس بهداشتی رگه دار دیوار و کف

برای سرویس بهداشتی کدام مناسب تر است؟ کاشی یا سرامیک؟

برای پی بردن به این موضوع باید تفاوت این دو را بررسی کنیم؟

  • مقاومت کم کاشی در برابر فشار،گرما و سرما باعث شده تا از کاشی در محیط بسته و دیوار هایی که از طرف پشت رطوبت ندارند مورد استفاده قرار گیرد.
  • درصد جذب آب بالا در کاشی نسبت به سرامیک که دلیل استفاده از کاشی برای نصب بر روی دیوار و همچنین کار کردن آن در ارتفاع بسیار راحت می باشد.
  • مقاومت بالای سرامیک در برابر گرما و سرمای شدید، رطوبت و فشار نسبت به کاشی.

نکات مهم و کاربردی در انتخاب کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی

کاشی و سرامیک ها به دلیل موارد استفاده بسیار زیادی که دارند در انواع مختلفی تولید می شوند که میتوان گفت این متفاوت بودن ساخت و تولید کاشی به چند مورد بستگی دارد مانند: تفاوت در اندازه، تفاوت در طراحی، رنگ، جنس، کیفیت و مواد به کار رفته در آن. تمامی موارد ذکر شده نکاتی هستند که باید در زمان خرید کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی به آن ها توجه شود و با توجه فضای دستشویی بهترین گزینه ها انتخاب گردند. در ادامه به شرح این نکات می پردازیم.

1- اندازه کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی

یکی از نکاتی که در خرید کاشی و سرامیک برای سرویس بهداشتی باید به آن دقت کنیم انداره مناسب کاشی و سرامیک برای کف و دیوار سرویس بهداشتی استکه باید برای انتخاب سایز مناسب به اندازه محیط دستشویی نیز توجه شود، زیرا ابعاد کاشی و سرامیک علاوه بر متفاوت بودن کاربرد آن در کف، دیوار یا سقف به کوچک بودن یا بزرگ بودن فضا نیز بستگی دارد.

2- اندازه کاشی کف سرویس بهداشتی

به طور معمول چون محیط دستشویی ممکن است همیشه خیس باشد و نیاز به شستشو مکرر دارد برای جلوگیری از لیز شدن کف از کاشی و سرامیک هایی با ابعاد کوچک تر استفاده شود، زیرا بند کشی های بین هر کاشی موجب جلوگیری از لیز شدن کف سرویس بهداشتی می شود.

3- اندازه کاشی دیوار سرویس بهداشتی

برخلاف کف سرویس بهداشتی ابعاد کاشی و سرامیک برای دیوار آن میتوان هم از سایز های بزرگ انتخاب شود و هم می تواند از سایز های کوچک انتخاب شود که این مسئله بستگی به فضای سرویس بهداشتی دارد. اینکه فضای سرویس بهداشتی کوچک باشد یا بزرگ، برای فضاهای بزرگ باید از کاشی و سرامیک هایی با ابعاد بزرگ استفاده شود و همچنین برای سرویس بهداشتی های کوچک برای این که باعث خطای دید شده و فضا بزرگ تر نشان داده شود باید از کاشی و سرامیک هایی با ابعاد کوچک استفاده شود که در ادامه مقاله بیشتر به این موضوع میپردازیم.

4- در انتخاب و استفاده از کاشی و سرامیک تعادل برقرار کنید

اغلب سرویس بهداشتی هایی که مشاهده می کنید در آن ها از چندین نوع کاشی و سرامیک به جهت نشان دادن نمایی یکپارچه منسجم استفاده شده است. توصیه می شود در هنگام انتخاب کاشی و سرامیک برای سرویس بهداشتی بیش از 3 مدل کاشی به کار نبرید. در فضا های کوچک نیز استفاده از کاشی ها در مدل، طرح و رنگ های متنوع زیبایی نخواهد داشت. پس از تنوع کم تر مدل، رنگ و اندازه کاشی و سرامیک برای یک فضا بسیار چشم نوازتر خواهد بود

5- طرح و رنگ کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی

همانطور که در بالا نیز اشاره شد برای انتخاب طرح و رنگ کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی بستگی به مکان آن دارد. به طور مثال برای کف و دیوار سرویس بهداشتی های با فضای کوچک توصیه می شود که از کاشی و سرامیک براق با رنگ روشن و ساده تر استفاده شود تا انعکاس نور موجب هم تمیز تر دیده شدن و همچنین بزرگ تر دیده شدن فضای آن گردد.

همچنین برای سرویس بهداشتی بزرگ میتوان از کاشی و سرامیک با رنگ های تیره و حتی طرح های شلوغ نیز استفاده کرد زیرا محدودیتی برای انتخاب رنگ و طرح به دلیل کوچک بودن فضا ندارید.

6- انتخاب طرح کاشی و سرامیک برای سقف سرویس بهداشتی

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت انتخاب کاشی و سرامیک برای سقف است. در انتخاب طرح و مدل کاشی برای سقف، اگر سقف سرویس بهداشتی کوتاه است، بهتری است از طرح های عمودی و ساده استفاده شود تا فضا را بلند تر نشان دهد.

7- جنس کاشی و سرامیک مناسب سرویس بهداشتی

جنس کاشی و سرامیک برای سرویس بهداشتی یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب کاشی و سرامیک برای سرویس بهداشتی است. همانطور که گفته شد به دلیل این که این مکان ممکن است در اکثر مواقع خیس و مرطوب باشد، ممکن است باعث لیز خوردن افراد شود. به همین دلیل توصیه می شود که چه برای فضای بزرگ و چه برای فضا های کوچک برای کف سرویس بهداشتی از کاشی های بدون لعاب و مات استفاده شود.

کاشی های لعاب دار به دلیل سطح صاف و سیقلی ای که دارند بسیار لیز هستند و این لیز بودن در صورت خیس شدن چند برابر خواهد شد که بسیار خطرناک است و میتواند باعث آسیب دیدن شود. اما برای کاشی دیوار سرویس بهداشتی توصیه می شود که از نوع براق و صاف آن استفاده شود تا به سادگی شستشو و تمیز شوند.

8- کیفیت کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی

در خصوص کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی کیفیت آن یکی دیگر از مسائل مهم است. به این صورت که برای محیط سرویس بهداشتی های عمومی که رفت و آمد آن بسیار بیشتر از سرویس بهداشتی های منازل مسکونی است باید از نوع کاشی و سرامیک با سطح کیفی و مقاومت بالا در برابر سایش و فشار استفاده شود.

نکته بعدی در رابطه با کیفیت کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی، میزان جذب آب در آن است که می توان برای محیط هایی همچون سرویس بهداشتی که به طور مرتب نیاز به شستشو دارد باید از کاشی و سرامیک هایی استفاده شود که میزان جذب آب آن ها بسیار کم است. بهترین نوع و با کیفیت ترین کاشی که جذب آب کمی هم دارد کاشی پرسلان است.

تناسب اندازه کاشی و سرامیک در سرویس بهداشتی

اگر قصد دارید از اندازه‌های مختلف سرامیک و کاشی استفاده کنید، ابتدا مطمئن شوید که این اندازه‌ها با هم تناسب داشته باشند. خیلی مهم است که کاشی و سرامیک‌ها دقیقا در نقطه‌ای با هم تلاقی داشته باشند و بین آنها با گچ و سیمان و یا چسب، پر نشود. این وضعیت یک نظم کلی به محیط می‌دهد. برای مثال اگر برای کف از سرامیکی در اندازه ۳۰۰×۳۰۰ استفاده کردید، باید ابعاد سرامیک دیوار ۱۰۰،۱۵۰،۶۰۰ و یا ۹۰۰ باشد. دقت کنید که سرامیک‌های کف و دیوار چگونه در کنار هم قرار می گیرند. اگر عرض دو سرامیک کف برابر با یک سرامیک دیوار باشد، خط اتصال کف و دیوار دقیق خواهد بود.

کاشی سرویس بهداشتی سفید طرح لانه زنبوری
کاشی سرویس بهداشتی طرح آجری سفید

نورپردازی در سرویس بهداشتی

اگر در دستشویی نور طبیعی نتابد و مجبور باشید از نور‌پردازی مصنوعی استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما این است که از کاشی و سرامیک با رنگ روشن استفاده کنید. این رنگ از کاشی و سرامیک‌ها نور بسیار بیشتری منعکس می‌کنند و در نتیجه فضا روشن‌تر خواهد بود. اما اگر نور آفتاب به مقدار زیادی در محیط می‌تابد، بهتر است از کاشی و سرامیک نوع شیشه‌ای استفاده نکنید چون میزان انعکاس و درخشش زیاد و آزار دهنده می‌شود. می‌توانید از انواع نیمه‌شیشه‌ای استفاده کنید. بطور کلی استفاده از کاشی و سرامیک هم‌رنگ در دیوار و کف، باعث می شود محیط بزرگتر به نظر برسد.

انتخاب کاشی و سرامیک برای سرویس بهداشتی کوچک

اگر متراژ بنای منزلی کوچک باشد، سرویس بهداشتی کوچک نیاز به طراحی هوشمندانه دارد تا بزرگ تر به نظر برسد. به همین دلیل باید هنگام انتخاب رنگ و طرح کاشی و سرامیک دقت زیادی کرد، به این وسیله میتوان کاری کرد تا کوچک بودن آن به چشم نیاید. هنگام طراحی این محیط باید به بهداشت، زیبایی و آرامش آن توجه داشت، هر گونه اشتباه در انتخاب طرح و رنگ کاشی می تواند موجب بی نظمی در این فضای کوچک شود.پس لازم است تمام المان هایی که قرار است در این محیط به کار رود را با وسواس بیشتری انتخاب کرد.

کاشی و سرامیکی که برای استفاده در سرویس بهداشتی و آشپزخانه استفاده می شود با کاشی و سرامیک مورد استفاده کف سالن و… متفاوت است و لازم است با توجه به کاربرد مکان مورد استفاده از کاشی و سرامیک با خصوصیات و ویژگی هایی خاص استفاده گردد.

کاشی سرویس بهداشتی سفید ساده

بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی

رنگ تأثیر زیادی در محیط و روحیه ساکنین دارد. سرامیک و کاشی دستشویی رنگ‌های بسیار متنوعی دارند به گونه‌ای که هر رنگی را بخواهید می‌توانید در آن پیدا کنید. بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی، رنگ‌هایی با تن سرد است. البته در صورتی که فردی پرکار هستید، رنگ‌های گرم به خصوص قرمز، باعث می‌شود تا از ابتدای صبح که وارد سرویس بهداشتی می‌شوید، انرژی بیشتری بگیرید.

مدل کاشی سرویس بهداشتی کوچک و رنگ آن باید با حساسیت انتخاب شود. احتمالاً می‌دانید که رنگ‌های تیره، باعث می‌شوند تا فضا کوچک و دلگیر به نظر برسد. پس استفاده از این رنگ‌ها در فضاهای بسته و کوچکی مانند سرویس بهداشتی، توصیه نمی‌شود. بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی کوچک، رنگ‌های کرم و یخی است. اگر احساس می‌کنید، با این رنگ، فضا سرد و بی‌روح می‌شود، می‌توانید ردیف‌های خاصی از کاشی را با طرح گل‌دار و رنگی بزنید.

اگر رنگ‌های مایل به سفید مانند یخی، کرمی، شیری و غیره را نمی‌پسندید، می‌توانید از صورتی یا آبی کم‌رنگ استفاده کنید. هر چه رنگ روشن‌تر باشد و تن رنگی آن ساده‌تر باشد، محیط بزرگ‌تر و آرام‌تر به نظر می‌رسد. این رنگ‌ها، احساس راحتی و آرامش بیشتری نیز به محیط می‌دهند.

کاشی سرویس بهداشتی کف و دیوار طرح های متفاوت

کاشی کاری سرویس بهداشتی چگونه است؟

در مرحله کاشی کاری و سرامیک کاری کف سرویس بهداشتی، ابتدا ملات ماسه ریز و سیمان روی سطح اجرا می‌شود و کاشی‌ها نیز به ملات آغشته می‌شوند و سپس در جای خود کار گذاشته می‌شوند، با ضربه‌های آهسته و ممتد چکش پلاستیکی کاشی نصب شده در جای خود محکم و تراز می‌شود. در سرامیک کاری نیز پس از اجرای ملات روی کف، سرامیک‌ها در جای خود قرار می‌گیرند با ضربه‌های چکش پلاستیکی محکم و تراز می‌شوند.

پس از کمی خشک شدن ملات و سفت شدن کاشی و سرامیک‌ها اقدام به بندکشی می‌شود. بندکشی معمولا با استفاده از ملات سیمان سفید، پودر سنگ و آب به صورت سفت با استفاده از کاردک انجام می‌شود و بین کاشی و سرامیک‌ها پر می‌شود. پس از پر شدن بندها ملات به وسیله یک دستمال تمیز از روی کاشی‌ها پاک می‌شود و در مرحله آخر دوغاب روی کف ریخته می‌شود.

بهترین مارک کاشی و سرامیک کدام است؟

خوشبختانه کشور ایران در زمینه تولید کاشی، سرامیک و به طور کلی مصالح ساختمانی نازک‌کاری از جمله کشورهای برتر به حساب می‌آید و صادرات کاشی و سرامیک نیز به وفور انجام می‌شود، پس بهترین برندها را با بهترین قیمت در اختیار داریم و می‌توانیم به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشیم. در ادامه با معرفی چند برند برتر کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی با ما همراه شوید.

از برندهای برتر کاشی و سرامیک میتوان به عقیق، مسعود، مهسرام، میبد، گلدیس، تکسرام، ایفا، پرسپولیس، الوند، مرجان، پالرمو، نفیس، مارلیک، امرتات، زهره، آپادانا، شیرکوه یزد،ارم اردکان ، به سرام، فیروزه، اسپادانا، کُرد و بسیاری دیگر اشاره کرد. با وجود زیرساخت و مواد اولیه مناسب برای صنایع کاشی و سرامیک سازی این صنعت در ایران به ویژه در استانهای یزد، اصفهان، سمنان، کرمان و تبریز رشد قابل توجهی کرده است.

مراحل کاشی کاری و سرامیک کاری سرویس بهداشتی

مراحل کاشی کاری برای واحدهای مسکونی نوساز پس از انجام و اجرای مرحله گچ و خاک و لوله کشی تاسیسات با اجرای عایق رطوبتی آغاز می‌شود. در گذشته از قیرگونی برای عایق کاری سرویس بهداشتی استفاده می‌شد ولی امروزه این مرحله با استفاده از ایزوگام انجام میشود که بسیار راحت‌تر و تمیزتر است. پس از مرحله عایق کاری رطوبتی، کاشی کاری دیوار ها انجام می‌شود.

کاشی کاری دیوارها از کف تا جایی که سقف کاذب قرار میگیرد اجرا می‌شود و پس از آن نوبت به سنگ گذاری است در این مرحله کاسه یا سنگ دستشویی ایرانی نصب می‌شود و زیرکار آن با آجر و ملات ماسه و سیمان به خوبی پر می‌شود. پس از جاسازی سنگ دستشویی نوبت سرامیک کاری کف است با تمام شدن اجرای سرامیک روشویی و دستشویی فرنگی هم نصب می‌شوند و در انتها نیز شیرهای آب، کلید، پریز و لامپ ها، آینه روشویی، سیفون و … نصب می‌شوند.

نصب کاشی سرویس بهداشتی

جمع بندی :

افراد دارای سلیقه های متفاوتی هستند و هر کسی تمایل دارد تا بر اساس دکوراسیونی که برای سرویس بهداشتی خود در نظر دارد، کاشی و سرامیک مدل خاصی را انتخاب کند. اگر به بازار خرید کاشی و سرامیک بزنید تنوع زیادی را در مدل ها و طرح و رنگ های آن می بینید. کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی را باید با دقت انتخاب کرد چرا که بخش زیادی از منظره سرویس بهداشتی را به خود اختصاص می دهد. سرویس بهداشتی از بخش های پرکارد منزل است و باید طراحی آن به خوبی انجام شود.

مطلب پیشنهادی:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاشی و سرامیک، مقاله”راهنمای انتخاب کاشی(همه چیز درباره کاشی و سرامیک)” را حتما بخوانید.

فایل PDF این مقاله را رایگان دانلود کنید!

اشتراک گذاری این مقاله

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

پل های ارتباطی ماناتایل (روی آیکون مورد نظر کلیک کنید)