کاشی سرویس بهداشتی خود را چگونه انتخاب کنیم؟

سرویس بهداشتی ممکن است کوچک‌ ترین فضا در خانه باشد، اما تأثیر دکوراسیون و طراحی سرویس بهداشتی می‌تواند بسیار شگفت‌ انگیز باشد. هیچگاه اهمیت سرویس بهداشتی را کم از سایر فضاهای خانه در نظر نگیرید. زیرا تأثیر مستقیم بر بهداشت فردی اعضای خانواده دارد و فضای همگانی محسوب می‌شود. 

کاشی سرویس بهداشتی رگه دار دیوار و کف

تناسب اندازه کاشی و سرامیک در سرویس بهداشتی

اگر قصد دارید از اندازه‌های مختلف سرامیک و کاشی استفاده کنید، ابتدا مطمئن شوید که این اندازه‌ها با هم تناسب داشته باشند. خیلی مهم است که کاشی و سرامیک‌ها دقیقا در نقطه‌ای با هم تلاقی داشته باشند و بین آنها با گچ و سیمان و یا چسب، پر نشود. این وضعیت یک نظم کلی به محیط می‌دهد. برای مثال اگر برای کف از سرامیکی در اندازه ۳۰۰×۳۰۰ استفاده کردید، باید ابعاد سرامیک دیوار ۱۰۰،۱۵۰،۶۰۰ و یا ۹۰۰ باشد. دقت کنید که سرامیک‌های کف و دیوار چگونه در کنار هم قرار می گیرند. اگر عرض دو سرامیک کف برابر با یک سرامیک دیوار باشد، خط اتصال کف و دیوار دقیق خواهد بود.

کاشی سرویس بهداشتی سفید طرح لانه زنبوری
کاشی سرویس بهداشتی طرح آجری سفید

نورپردازی در سرویس بهداشتی

اگر در دستشویی نور طبیعی نتابد و مجبور باشید از نور‌پردازی مصنوعی استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما این است که از کاشی و سرامیک با رنگ روشن استفاده کنید. این رنگ از کاشی و سرامیک‌ها نور بسیار بیشتری منعکس می‌کنند و در نتیجه فضا روشن‌تر خواهد بود. اما اگر نور آفتاب به مقدار زیادی در محیط می‌تابد، بهتر است از کاشی و سرامیک نوع شیشه‌ای استفاده نکنید چون میزان انعکاس و درخشش زیاد و آزار دهنده می‌شود. می‌توانید از انواع نیمه‌شیشه‌ای استفاده کنید. بطور کلی استفاده از کاشی و سرامیک هم‌رنگ در دیوار و کف، باعث می شود محیط بزرگتر به نظر برسد.

انتخاب کاشی و سرامیک برای سرویس بهداشتی کوچک

معمولاً در منازل به خصوص هنگامی که متراژ بنا کم باشد، سرویس بهداشتی کوچک نیاز به طراحی هوشمندانه دارد تا بزرگتر به نظر برسد. به همین علت باید هنگام انتخاب رنگ و طرح کاشی، سرامیک و مواردی که در سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دقت زیادی داشت تا کوچک بودن آن به چشم نیاید. هنگام طراحی این محیط باید به بهداشت، زیبایی و آرامش آن توجه داشت و تمام المان‌های به کار رفته در آن را با وسواس بیشتری انتخاب کرد. پس باید روی مدل کاشی سرویس بهداشتی کوچک، رنگ و طرح آن‌ها نیز دقت کافی داشت .

اگر سرویس بهداشتی کوچکی دارید، باید کاشی و سرامیکی را انتخاب کنید که در برگشت و انعکاس نور بهتر عمل کند. از این رو بهتر است مدل کاشی سرویس بهداشتی کوچک، مدل‌های صیقلی باشد. برخی از کاشی‌ها حالتی مات دارند و ممکن است زیبایی خاصی داشته باشند؛ ولی برای فضاهای کوچک مناسب نیست. استفاده از سرویس بهداشتی مات باعث می‌شود تا فضا کوچک‌تر به نظر برسد.

کاشی سرویس بهداشتی سفید ساده

بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی

رنگ تأثیر زیادی در محیط و روحیه ساکنین دارد. سرامیک و کاشی دستشویی رنگ‌های بسیار متنوعی دارند به گونه‌ای که هر رنگی را بخواهید می‌توانید در آن پیدا کنید. بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی، رنگ‌هایی با تن سرد است. البته در صورتی که فردی پرکار هستید، رنگ‌های گرم به خصوص قرمز، باعث می‌شود تا از ابتدای صبح که وارد سرویس بهداشتی می‌شوید، انرژی بیشتری بگیرید.

مدل کاشی سرویس بهداشتی کوچک و رنگ آن باید با حساسیت انتخاب شود. احتمالاً می‌دانید که رنگ‌های تیره، باعث می‌شوند تا فضا کوچک و دلگیر به نظر برسد. پس استفاده از این رنگ‌ها در فضاهای بسته و کوچکی مانند سرویس بهداشتی، توصیه نمی‌شود. بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی کوچک، رنگ‌های کرم و یخی است. اگر احساس می‌کنید، با این رنگ، فضا سرد و بی‌روح می‌شود، می‌توانید ردیف‌های خاصی از کاشی را با طرح گل‌دار و رنگی بزنید.

اگر رنگ‌های مایل به سفید مانند یخی، کرمی، شیری و غیره را نمی‌پسندید، می‌توانید از صورتی یا آبی کم‌رنگ استفاده کنید. هر چه رنگ روشن‌تر باشد و تن رنگی آن ساده‌تر باشد، محیط بزرگ‌تر و آرام‌تر به نظر می‌رسد. این رنگ‌ها، احساس راحتی و آرامش بیشتری نیز به محیط می‌دهند.

کاشی سرویس بهداشتی کف و دیوار طرح های متفاوت

کاشی کاری سرویس بهداشتی چگونه است؟

در مرحله کاشی کاری و سرامیک کاری کف سرویس بهداشتی، ابتدا ملات ماسه ریز و سیمان روی سطح اجرا می‌شود و کاشی‌ها نیز به ملات آغشته می‌شوند و سپس در جای خود کار گذاشته می‌شوند، با ضربه‌های آهسته و ممتد چکش پلاستیکی کاشی نصب شده در جای خود محکم و تراز می‌شود. در سرامیک کاری نیز پس از اجرای ملات روی کف، سرامیک‌ها در جای خود قرار می‌گیرند با ضربه‌های چکش پلاستیکی محکم و تراز می‌شوند.

پس از کمی خشک شدن ملات و سفت شدن کاشی و سرامیک‌ها اقدام به بندکشی می‌شود. بندکشی معمولا با استفاده از ملات سیمان سفید، پودر سنگ و آب به صورت سفت با استفاده از کاردک انجام می‌شود و بین کاشی و سرامیک‌ها پر می‌شود. پس از پر شدن بندها ملات به وسیله یک دستمال تمیز از روی کاشی‌ها پاک می‌شود و در مرحله آخر دوغاب روی کف ریخته می‌شود.

بهترین مارک کاشی و سرامیک کدام است؟

خوشبختانه کشور ایران در زمینه تولید کاشی، سرامیک و به طور کلی مصالح ساختمانی نازک‌کاری از جمله کشورهای برتر به حساب می‌آید و صادرات کاشی و سرامیک نیز به وفور انجام می‌شود، پس بهترین برندها را با بهترین قیمت در اختیار داریم و می‌توانیم به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشیم. در ادامه با معرفی چند برند برتر کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی با ما همراه شوید.

از برندهای برتر کاشی و سرامیک میتوان به عقیق، مسعود، مهسرام، میبد، گلدیس، تکسرام، ایفا، پرسپولیس، الوند، مرجان، پالرمو، نفیس، مارلیک، امرتات، زهره، آپادانا، شیرکوه یزد،ارم اردکان ، به سرام، فیروزه، اسپادانا، کُرد و بسیاری دیگر اشاره کرد. با وجود زیرساخت و مواد اولیه مناسب برای صنایع کاشی و سرامیک سازی این صنعت در ایران به ویژه در استانهای یزد، اصفهان، سمنان، کرمان و تبریز رشد قابل توجهی کرده است.

مراحل کاشی کاری و سرامیک کاری سرویس بهداشتی

مراحل کاشی کاری برای واحدهای مسکونی نوساز پس از انجام و اجرای مرحله گچ و خاک و لوله کشی تاسیسات با اجرای عایق رطوبتی آغاز می‌شود. در گذشته از قیرگونی برای عایق کاری سرویس بهداشتی استفاده می‌شد ولی امروزه این مرحله با استفاده از ایزوگام انجام میشود که بسیار راحت‌تر و تمیزتر است. پس از مرحله عایق کاری رطوبتی، کاشی کاری دیوار ها انجام می‌شود.

کاشی کاری دیوارها از کف تا جایی که سقف کاذب قرار میگیرد اجرا می‌شود و پس از آن نوبت به سنگ گذاری است در این مرحله کاسه یا سنگ دستشویی ایرانی نصب می‌شود و زیرکار آن با آجر و ملات ماسه و سیمان به خوبی پر می‌شود. پس از جاسازی سنگ دستشویی نوبت سرامیک کاری کف است با تمام شدن اجرای سرامیک روشویی و دستشویی فرنگی هم نصب می‌شوند و در انتها نیز شیرهای آب، کلید، پریز و لامپ ها، آینه روشویی، سیفون و … نصب می‌شوند.

نصب کاشی سرویس بهداشتی

بیشتر بخوانید : “نحوه نصب کاشی کف

در هنگام خرید کاشی و سرامیک باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در ابتدا لازم به یاد آوری است که کاشی و سرامیک هم مانند بسیاری از دیگر محصولات دارای درجه بندی است. در مراحل ساخت و پیش از مرحله بسته بندی کاشی و سرامیک، کنترل کیفیت انجام می‌شود. در این بخش اگر هر گونه زدگی، لکه و … در ظاهر کاشی وجود داشته باشد از درجه کیفیت آن کم می‌شود.

به طور مثال کاشی بدون هیچ گونه زدگی و نقص در طرح و رنگ دارای درجه عالی است و از بقیه درجات قیمت بالاتری دارد، پس بنابراین:

1. سعی کنید برای پوشش دیوارها و کف سرویس بهداشتی از کاشی‌های درجه عالی استفاده کنید.

2. از کاشی‌های با طرح و رنگ هماهنگ استفاده کنید و سعی کنید کاشی طرح‌دار و ساده را با هم بیامیزید.

3. سعی کنید از کاشی‌های لعاب‌دار براق استفاده کنید تا زمان کمتری را صرف تمیزکاری آن کنید.

4. از کاشی‌های با ابعاد بزرگ استفاده کنید تا زیبایی بیشتری حاصل شود و بندکشی کمتری نیاز باشد (کثیفی سرویس بهداشتی بیشتر در بندکشی‌ها نمایان است).

5. برای سرامیک کاری کف و سقف سعی کنید از رنگ‌های خنثی یا هماهنگ با دیوارها استفاده کنید.

بند کشی نانو کاشی سرویس بهداشتی
کاشی سرویس بهداشتی شیشه ای

انتخاب کاشی مناسب برای سرویس بهداشتی

کاشی‌ کاری بهترین گزینه برای پوشش سطوح دیوار سرویس بهداشتی است. جنس٬ رنگ٬ مقاومت٬ دوام و طرح و چیدمان از عوامل مهم در انتخاب نوع کاشی است. دقت داشته باشید که جنس کاشی یا سرامیک کف لیز نباشد.

از کاشی‌ ها با تایل بزرگ در سرویس بهداشتی با فضای کوچک استفاده کنید تا فضا بزرگ‌ تر به نظر برسد٬ اگر از کاشی‌ های سایز کوچک استفاده کنید سرویس بسیار شلوغ و کوچک به نظر می‌ رسد.

کاشی‌ های کف در ابعاد متوسط حدود ۴۵ × ۴۵ سانتیمتر، اغلب بهترین انتخاب در یک فضای کوچک است. می‌توانید برای پوشش دیوارها تایل های کمی کوچک‌ تر انتخاب کنید تا زمانی که پالت رنگ و الگو هماهنگ شود.

مطلب پیشنهادی:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاشی و سرامیک، مقاله”راهنمای انتخاب کاشی(همه چیز درباره کاشی و سرامیک)” را حتما بخوانید.

فایل PDF این مقاله را رایگان دانلود کنید!

اشتراک گذاری این مقاله

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

پل های ارتباطی ماناتایل (روی آیکون مورد نظر کلیک کنید)