در انتخاب کاشی حمام به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

دنیای کاشی و سرامیک دنیای هیجان انگیزی از طرح، رنگ و شکل است که همین باعث می شود انتخاب و خرید کاشی حمام از بین این طرح و مدل ها سخت شود. دکوراسیون حمام که مکانی پرکاربرد و پر استفاده می باشد وابسته به عواملی مانند رنگ کاشی و سرامیک،تطابق کاشی و سرامیک ها با محیط حمام و… می باشد. حال جدا از زیبایی و طراحی دکوراسیون باید به ویژگی ها، دوام و مقاومت کاشی و سرامیک و… توجه کنیم تا انتخابی درست داشته باشیم.

کاشی حمام چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

با توجه به رطوبت بالا ، حمام از نظر طراحی داخلی کاملاً پیچیده تلقی می شود ، که انتخاب مواد برای کاشی حمام کار ساده ای نیست. خوشبختانه تقریباً همه نوع کاشی ها برای حمام مناسب هستند. کاشی حمام مناسب باید زیبا و مراقبت از آن آسان باشد . برخی از خصوصیات کاشی حمام عبارتند از :

*محافظت از کف در برابر جاذبه

*مقاومت در برابر مواد شیمیایی خانگی

*بدون لغزش

*مقاومت در برابر رطوبت

10 نکته در انتخاب کاشی و سرامیک حمام

1- به اندازه کاشی و سرامیک توجه کنید

به محض ورود به هر فروشگاه کاشی و سرامیک میتوان دریافت که کاشی و سرامیک های بسیاری در طیف وسیعی از اندازه، از چند سانتی متر تا چند متر وجود دارند. حال یکی از نکات مهمی که با رعایت آن میتوان به زیبا تر شدن حمام کمک کند انتخاب صحیح اندازه کاشی و سرامیک است. کاشی و سرامیکی که انتخاب می کنیم باید با محیط حمام تطابق داشته باشد، پس انتخاب ابعاد کاشی بستگی به ابعاد حمام و حتی سلیقه شما دارد.

برای مثال انتخاب کاشی با ابعاد بزرگ برای کف حمام می تواند باعث بزرگ نمایی حمام و در نتیجه دکوراسیونی دلپذیر شود. استفاده از کاشی های کوچک باعث ایجاد بند های بیشتری شده و در نتیجه نیاز بیشتری به نگهداری و پاکسازی به خصوص در محیط های مرطوب مانند حمام خواهند داشت. پس باید جوانب را سنجید و کاشی و سرامیکی در اندازه مناسب با حمام خود انتخاب نمایید.

کاشی حمام سفید طرح دار

2- رنگ مناسب برای کاشی و سرامیک حمام

همانطور که قبلا هم گفتیم تنوع رنگی بالایی که در کاشی و سرامیک ها وجود دارد میتواند انتخاب را برای هرکسی سخت و گم راه کننده کند. اما اگر تمایل دارید از انتخاب خود صرف نظر نکنید می بایست رنگ بندی کاشی های خود را نسبت به محیط حمام خود انتخاب کنید.

انتخاب کاشی برای حمام به شدت وابسته به نور پردازی این محیط می باشد. برای مثال حمامی با نورپردازی کم و محیطی تاریک نیازمند کاشی های براق با رنگ روشن می باشد و اگر نور پردازی محیط همام روشن باشد نیازمند کاشی هایی مات با رنگ بندی های تیره تر است.

کاشی و سرامیک حمام رنگ بژ

3- رنگ های خنثی برای کاشی و سرامیک حمام

مردم اکثرا در انتخاب کاشی و سرامیک برای کف یا سقف حمام ها از کاشی و سرامیکی با رنگ خنثی استفاده می کنند. چون رنگ های مورد استفاده چشم نواز دید را بیشتر به سمت خود جذب می کند و به انسان اجازه نمی دهد تمرکز چشم ها در فضای اطراف پراکنده شود. و در نتیجه طرح و رنگ زیبای سرامیک های دیوار نیز بیشتر به چشم می آید. به طور معمول برای رنگ سقف از نرنگ سفید یا خنثی نیز اثر مشابهی خواهد داشت. پس می توان از نکته بالا دریابیم که استفاده از رنگ های خنثی برای کاشی و سرامیک کف و سقف می تواند مفید باشد.

4- بافت کاشی و سرامیک حمام

حمام ها در اکثر مواقع یا خیس هستند یا دارای رطوبت و همچنین به طور منظم و مکرر نیاز به تمیز کردن دارند. تمیز کردن کاشی های براق و صیقلی به مراتب بسیار آسان تر است. ولی ایرادی که به این کاشی ها میتوان گرفت این است که خطر احتمال لیزخوردگی و آسیب رسیدن به بدن بسیار بالا است.

با توجه به مورد بالا بهتر است از کاشی و سرامیکی با بافت زبر برای کف حمام و از کاشی های براق برای دیواره ها استفاده شود. همچنین استفاده از سرامیک زبر و برآمده در کف سرویس، احساس خوشایندی را ایجاد کرده و همچنین در زمستان هوای سرد، گرم تر از سرامیک براق و صیقلی خواهد بود.

کاشی و سرامیک هایی که در حمام استفاده می شود باید در برابررطوبت مقاومت و دوام بالایی داشته باشد تا در زمان کوتاه رنگ بندی و ظاهر آن تغیر نکند و دچار خرابی کف و حمام نشود.

کاشی حمام رنگ سفید

5- تعادل در استفاده از کاشی و سرامیک حمام

در اکثر حمام هایی که امروزه مشاهده می شود، در آن ها از چند نوع و طرح کاشی و سرامیک به جهت نشان دادن نمایی یک پارچه و منسجم استفاده می شود. ما توصیه می کنیم تا در هنگام انتخاب کاشی و سرامیک برای حمام خود بیش از 3 مدل کاشی و سرامیک را به کار نبرید. به ویژه در فضاهای کوچک استفاده از کاشی ها در مدل، رنگ و اندازه کاشی و سرامیک برای یک فضا بسیار چشم نواز تر خواهد بود. به همین دلیل است که می گوییم در استفاده از انواع کاشی و سرامیک باید تعادل برقرار شود.

کاشی حمام طرح دار پازلی

6- استفاده از کاشی و سرامیک با ابعاد مشترک

برای افرادی که حتی به جزئیات توجه زیادی ندارند و سخت گیر نباشند، نکات کوچکی مانند خطوط بند کشی بین کاشی ها که باهم جفت و جور نیستند می تواند موجب آزاردگی خاطر شود. حتی در بسیاری از موارد کار را برای نصاب کاشی و سرامیک این نوع کاشی ها نیز سخت می شود. اگر هم از چند سایز کاشی برای سویس بهداشتی یا حمام خود استفاده می کنید، باید توجه داشته باشید که حدالامکان تمامی کاشی ها یک ضلع هم اندازه با هم داشته باشند. و به عبارتی دیگر سایز آن ها متناسب و مکمل هم باشد تا نصب آن ها راحت تر باشد و ظاهر نهایی کار تقارن و انسجام را حفظ نماید.

کاشی حمام طرح آجری سیاه و سفید

7- قیمت کاشی و سرامیک حمام

یکی دیگر از عوامل موثر در خرید کاشی حمام توجه به قیمت آن ها است. خرید و فروش کاشی و سرامیک حمام معمولا به ازای هر متر مربع محاسبه می شود. هر یک از انواع کاشی ها و سرامیک ها قیمت های متفاوتی دارند. کاشی های لوکس همزمان با گران قیمت بودن هزینه نهایی اجرای کاشی و سرامیک حمام نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

8- انواع کاشی و سرامیک حمام

از نمونه هایی که میتوانیم از آن ها برای طراحی دکوراسیون حمام استفاده کنیم میتوانیم به کاشی های شیشه ای که رنگ بندی های متنوعی دارد، کاشی های سرامیکی، کاشی های چینی و کاشی های موزاییکی و طرح دار اشاره کرد. هرکدام از این کاشی و سرامیک هایی که نام برده شد ویژگی ها و تنوع رنگی منحصر به فردی دارند که بسته به محیط حمام خود و سلیقه شخصی خود میتوانید از آن ها بهره ببرید.

البته با توجه به زیبایی هر کدام از کاشی و سرامیک ها باید به کیفیت و دوام آن ها که در روند خریدشان هستیم با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد اهمیت دهیم تا از خرید خود پشیمان نشویم.

کاشی حمام قهوه ای ساده

9- بند کشی کاشی های حمام

در نهایت پس از اتمام نصب کاشی و سرامیک، از بندکشی باید استفاده کرد. بند کشی که مواد قابل شستشویی هستند که در میان شکاف بین کاشی ها به منظور حصول اطمینان از ایجاد سطحی مقاوم در برابر نفوذ آب و الودگی و نیز زیباتر شدن به کار می رود.همانطور که قبلا نیز گفته شد این بند ها نیز به نگهداری و تمیز کردن دارند و این امر با چالش هایی روبرو خواهد بود. چرا که تمیز کردن این بند ها از تمیز کردن بعضی سرامیک ها نیز دشوار تر است.

بهتر است برای مواد بندکشی تا حد امکان هم رنگ با سرامیک باشد و اگر کاشی کف حمام شما روشن است از مواد بندکشی روشن باید استفاده شود.

10- کاشی و سرامیک برای حمام های کوچک

در حمام های کوچک باید کاشی و سرامیکی انتخاب شود که در برگشت و انعکاس نور بهتر عمل کند. به همین دلیل بهتر است که مدل کاشی های حمام از مدل های صیقلی استفاده شود. کاشی هایی که حالت مات دارند در حمام های کوچک باعث می شود تا حمام کوچک تر از قبل به نظر برسد. در طرح های کاشی حمام های کوچک میتوان از طرح هایی با گل برجسته استفاده کرد، این نوع طرح عا که دیوار را برجسته نشان می دهد باعث می شوند تا احساس کنید بزرگ تر از حالت عادی خود هستند. طرح های چهارخانه مناسب حمام های کوچک نیستند.

کاشی حمام طرح پنل شیشه ای

استفاده از رنگ آبی در حمام

متخصصان رنگ درمانی بر این باورند که رنگ های سرد مانند رنگ آبی، بنفش و سبز برای حمام نمی تواند انتخاب چندان مناسبی باشد. همچنین به مرور زمان می تواند احتمال ابتلا به بیماری های مفصلی و استخوانی را در افراد بالا ببرد.
درمانگران معتقد هستند که به دلیل این که محیط حمام همواره رطوبت دارد باید برای رنگ آمیزی آن یا انتخاب کف پوش سراغ رنگ های روشن یا گرم مانند کرم، شیری، شکلاتی روشن یا نسکافه ای برویم.

کاشی حمام ریز رنگ آبی

کاشی و سرامیک برای کف شیب دار حمام

اگر حمام شما نیز شیب دار است بهترین سایز برای انتخاب کاشی و سرامیک برای آن کوچک ترین سایز یا متوسط است. کاشی هایی با سطح شیب دار چندان مناسب نیست زیرا موجب نمود سطح شیب دار کف حمام می شوند و زیبایی فضا را تحت تاثیر خود قرار می دهند. همچنین کاشی هایی که سطح بزرگی دارند ممکن است خیلی زود اسیب بیند یا بشکند. کاشی های کوچک در عین حال که کف حمام را زیبا نشامن می دهد استقامت بیشتری را در کف های شیب دار خواهند داشت.

مطلب پیشنهادی:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاشی و سرامیک، مقاله”راهنمای انتخاب کاشی(همه چیز درباره کاشی و سرامیک)” را حتما بخوانید.

فایل PDF این مقاله را رایگان دانلود کنید!

اشتراک گذاری این مقاله

پل های ارتباطی ماناتایل (روی آیکون مورد نظر کلیک کنید)

مقالات مرتبط

راهنمای انتخاب کاشی حمام

در انتخاب کاشی حمام به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

toilet-tile-selection-guied

راهنمای انتخاب کاشی و سرامیک سرویس بهداشتی + 8 نکته طلایی⭐😍

عکس شاخص مقاله بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی

بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی

صادرات کاشی و سرامیک

صادرات کاشی و سرامیک از ایران

نحوه نصب کاشی کف

نحوه نصب کاشی کف

سرامیک پرسلان سرامیک فول بادی و تفاوت آن ها

تفاوت سرامیک پرسلان و سرامیک فول بادی

راهنمای انتخاب کاشی (همه چیز درباره کاشی و سرامیک)

راهنمای انتخاب کاشی و سرامیک (همه چیز درباره کاشی و سرامیک)

سرامیک مات و براق مزایا و معایب آن ها

سرامیک مات یا براق

شیوه چیدمان کاشی و سرامیک کف انواع چیدمان ها

انواع چیدمان کاشی و سرامیک کف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.