دانستنی هایی در مورد کاشی و سرامیک

اگر زمان آن فرا رسیده است که فضاهای داخلی شما ظاهر زیبایی داشته باشد ، و شما در نظر دارید از کاشی ها به عنوان بخشی از پروژه خود استفاده کنید ، احتمالاً در هنگام مرور از طریق طرح های بالقوه ، با کاشی و سرامیک روبرو خواهید شد. کاشی های سرامیکی چیست ، چه طرح هایی موجود است و از کجا باید استفاده کرد؟ خوب ، خوشحالیم که از ما سؤال کردید …

سرامیک چیست؟

سرامیک ماده ای است که اغلب برای تولید کاشی های دیواری ، موزائیک و برخی کاشی های کف ترافیک پایین مورد استفاده قرار می گیرد. مواد اصلی برای ایجاد کاشی و سرامیک خاک رس و شن است. این اجزاء درون یک پودر بسیار ریز ریخته می شوند. سپس آب اضافه می شود ، و مخلوط در قالب فشار یافته با فشار زیاد فشرده می شود و باعث می شود “بیسکویت” شود. اینها سپس خشک می شوند ، ترجیح داده می شوند ، رنگ می شوند و سپس لعاب می شوند ، قبل از اینکه در یک کوره با دمای تقریبا 1000 درجه سانتیگراد شلیک شوند.

از کاشی های سرامیکی کجا استفاده کنیم؟

سرامیک به اندازه پرسلان دوام ندارد و به طور معمول ضد سرمازدگی نیست. بنابراین، ما فقط پیشنهاد می کنیم از کاشی های سرامیکی در فضاهای داخلی استفاده کنید. از مناطقی در فضای باز استفاده نکنید که یخبندان بتواند به آن برسد. به طور سنتی، آشپزخانه و حمام مناطقی از خانه هستند که کاشی های سرامیکی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، به لطف طیف گسترده تری از طرح های این چند سال اخیر، می توان از آنها در سراسر خانه استفاده کرد.

ماندگاری کاشی و سرامیک

بهترین راه برای ماندگاری کاشی و سرامیک ، مشاهده درجه در صفحه محصول است. کاشی درجه صفر فقط برای استفاده در فضاهای دیوار است.

اگر 3 عدد باشد ، می توانید در مناطق ترافیک سبک از کف استفاده کنید. اگر 4 باشد ، برای ترافیک داخلی اشکال ندارد – به عنوان مثال در یک راهرو ، آشپزخانه و غیره. با این حال ، اگر درجه 5 باشد ، آن یک کوکی سخت است و در هر نقطه در خانه قابل استفاده است.

 

کاشی های سرامیکی چگونه ساخته می شوند؟

کاشی های سرامیکی با استفاده از خاک رس طبیعی قرمز ، قهوه ای یا سفیدی ساخته می شوند. ابتدا رس را در دمای بالایی شلیک می کند تا میزان آب آن کاهش یابد.

کاشی های چینی چگونه ساخته می شوند؟

کاشی های چینی با استفاده از خشت های بسیار خاص ساخته شده و ماسه های ریز زمینی و فلدسپات به مخلوط اضافه می شوند. کاشی ها در دمای بالاتر از سرامیک شلیک می شوند ، این امر به ساخت کاشی های چینی بسیار سخت کمک می کند.

 

اشتراک گذاری این مقاله

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

کاشی

کاشی یک شیء نازک است که معمولاً به شکل مربع یا مستطیل شکل است.

کاشی یک قطعه ساخته شده از مواد سخت پوشیده مانند سرامیک ، سنگ ، فلز ، خاک رس پخته شده یا حتی شیشه است که عموما برای پوشش سقف ها ، کفها ، دیوارها یا اشیاء دیگر مانند رومیزی مورد استفاده قرار می گیرد.

از طرف دیگر ، کاشی گاهی اوقات می تواند به واحدهای مشابه ساخته شده از مواد سبک مانند پرلیت ، چوب و پشم مواد معدنی ، که معمولاً برای مصارف دیوار و سقف استفاده می شود ، اشاره شود.

کاشی ها اغلب برای تشکیل پوشش های دیوار و کف استفاده می شوند و می توانند از کاشی های مربع ساده تا پیچیده یا موزاییک متغیر باشند.

کاشی ها اغلب از جنس سرامیک هستند که معمولاً برای مصارف داخلی لعاب دارند و برای بام بدون لعاب هستند ، اما سایر مواد نیز معمولاً از جمله شیشه ، چوب پنبه ، بتن و سایر مواد کامپوزیتی و سنگ استفاده می شود.

سنگ کاشی معمولاً از جنس سنگ مرمر ، اونیکس ، گرانیت یا تخته سنگ است. کاشی های نازک تر را می توان در دیوارها نسبت به کف استفاده کرد ، که به سطوح با دوام بیشتری نیاز دارند که در برابر ضربه ها مقاومت می کنند.

تفاوت کاشی پرسلان با سرامیک

هنگامی حرف از کاشی کف میشود کاشی پرسلان متراکم تر  ، سخت تر  و ضد آب تر از سرامیک میباشد.

کارخانه های کاشی و سرامیک پرسلان از همان روش های پایه برای ساخت کاشی استفاده می کنند که سال ها مورد استفاده بوده است که شامل شکل دادن به کاشی و پخت آن در درجه های بالا برای خشک شدن آب و سفت شدن کاشی است که تولید مدرن اساسا یک اصلاح این فرآیند باستانی است.

تفاوت اصلی بین کاشی های سرامیکی و پرسلن از نوع خاک رس و مواد خام، درجه حرارت آتش و زمان استفاده شده برای پخت ناشی می‌شود.

 

مطلب پیشنهادی:

مقاله رایگان “تفاوت سرامیک پرسلان و سرامیک فول بادی

کاشی های پرسلان عمدتا از کاشی های سبک تر و متراکم تر از کاشی های سرامیکی ساخته شده و برای مدت طولانی و در دمای بالاتر فشرده می شوند.

این محصولی است که به میزان قابل توجهی سخت تر و آب کمتری نسبت به سرامیک دارد.

در واقع میزان جذب آب پایین تر (کمتر از ۰٫۵٪) است که مشخصه اصلی تعیین کننده یک کاشی پرسلان است.

این بدان معنی است که می توان آن را در مناطق مرطوب و به ویژه در خارج از منزل استفاده کرد که در معرض رطوبت و چرخه یخ زدگی، کمتر مستعد ترک خوردگی است.

دو نوع از کاشی های پرسلان وجود دارد: لعاب دار و فول بادی.

پرسلان فول بادی جایی است که کاشی بدون لعاب و رنگ کاشی را می توان در کل بدنه کاشی دید. این کاشی ها می تواند سطحی دارای پولیش، نیمه پولیش، مات یا حتی سطح ضد لغزش داشته باشند.

پرسلان لعابدار مدلی است که علاوه بر غیر قابل نفوذ بودن ، روی آن پوشش شیشه ای مانندی پخته شده است که رنگ ها و الگوهای بر روی سطح کاشی ایجاد می کند.

هر دو کاشی پرسلان لعابدار و سرامیک می توانند لعاب محکم یکسان داشته باشند و پس از نصب، اساسا در محل های نصب شده با یکدیگر مشابه خواهند بود.

پس چگونه تشخیص دهیم که کاشی پرسلان یا سرامیک است؟ کدام را انتخاب کنیم؟

1. کاشی های پرسلان جذب آب کمتری دارد. اگر در مورد سرامیک باشد، در یک دقیقه یا کمتر به کاشی جذب می شود. در یک کاشی پرسلن، مایع در طول چند دقیقه یا حتی تا زمانی که تبخیر می شود، روی سطح باقی می ماند.

2. کاشی های پرسلان به طور قابل توجهی سخت تر از سرامیک برش می خورند.

3. پرسلان ها چگال تر هستند و شما اغلب می توانید فقط از نگه داشتن یک کاشی پرسلان سنگینی آن را نسبت به سرامیک هم اندازه احساس کنید.

4. قیمت ها را بررسی کنید. کاشی های پرسلن معمولا گران تر از کاشی های سرامیکی مشابه هستند.

5. کاشی های پرسلان معمولا به صورت رکتیفای شده ارائه می شوند.

مطلب پیشنهادی:

برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد کاشی و سرامیک کسب کنید، مقاله”راهنمای انتخاب کاشی(همه چیز درباره کاشی و سرامیک)” را حتما بخوانید.

فایل PDF این مقاله را رایگان دانلود کنید!

اشتراک گذاری این مقاله

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت پادکست "راه های افزایش فروش کاشی در محدودیت های کرونا" لطفا ایمیل خود را وارد کنید: